Podejmij wyzwanie na stażu w Komisji Europejskiej!

Posiadasz wykształcenie wyższe i chciałbyś zdobyć niepowtarzalne doświadczenie zawodowe? Interesują Cię sprawy Unii Europejskiej i uważasz, że sprawdzisz się w pracy w instytucji międzynarodowej? Staż w Komisji Europejskiej z pewnością spełni Twoje oczekiwania, a właśnie teraz możesz się na niego zgłosić. Nie czekaj, rekrutacja na marcową edycję 2015 trwa jeszcze do 29 sierpnia, do godz. 12.00. Zapraszamy!
Przeglądając oferty pracy często spotykamy się z wymaganiem posiadania doświadczenia zaraz po studiach. Nie każdy jednak ma możliwość podjęcia pracy podczas studiów. Idealnym rozwiązaniem może być więc staż w Komisji Europejskiej. Nie wymagamy doświadczenia zawodowego, a w zgłoszeniu liczy się na przykład działalność studencka czy naukowa. Trzeba po prostu mieć ukończone studia wyższe (co najmniej licencjat) i posługiwać się jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej (w tym język polski) oraz jednym z języków roboczych UE (angielski, francuski lub niemiecki).
Staż można odbywać we wszystkich dyrekcjach i służbach Komisji Europejskiej. Co ciekawe, niekoniecznie musi mieć on miejsce w Brukseli, może być to na przykład Przedstawicielstwo KE w Warszawie czy Wrocławiu, ale także wybrany, inny kraj Unii Europejskiej. Jednak w przypadku tych ostatnich, nie wszystkie Przedstawicielstwa w tym sanym czasie przyjmują stażystów. Może się zdarzyć, że ktoś jako preferowane miejsce odbycia stażu wskaże Pragę, a tymczasem staż w Pradze nie będzie w tym czasie możliwy.
W ciągu roku odbywają się dwie edycje 5-miesięcznego stażu w Komisji Europejskiej: od października do lutego i od marca do końca lipca. W czasie stażu, otrzymuje się miesięczne wynagrodzenie w wysokości ponad 1000 euro. W tej chwili trwa nabór na edycję letnią, a więc zgłaszając się do 29 sierpnia (do godz. 12), macie szanse dostać się na staż od marca 2015 roku.
Procedura naboru jest bardzo prosta. Wystarczy zalogować się na stronie www.ec.europa.eu/stages/ i wypełnić formularz. Na tym etapie wystarczy, że podacie typowe w procesie rekrutacji informacje, takie jak ukończone studia, znajomość języków czy ewentualne zdobyte doświadczenie, trzeba też dołączyć krótką notkę motywacyjną, z uzasadnieniem, dlaczego to właśnie „Ty” jesteś najlepszym kandydatem/kandydatką do odbycia stażu.
Wszystkie wnioski trafiają od razu do Komisji Europejskiej. Pierwszy etap to sprawdzenie, czy wszystkie dane w formularzu zostały wypełnione. Kolejny etap polega na wybraniu spośród zwykle kilkunastu tysięcy zgłoszeń nie tylko z krajów należących do Unii Europejskiej, około 2800 najlepszych kandydatów, którzy są proszeni o dosłanie certyfikatów, dyplomów i innych dokumentów potwierdzających informacje podane wcześniej w formularzu. Uwaga: nie wysyłamy oryginalnych dokumentów. Wybrani kandydaci trafiają do tzw. niebieskiej księgi (blue book), a każdy z nich otrzymuje specjalny numer. To właśnie spośrod tych kandydatów poszczególne dyrekcje i służby Komisji Europejskiej wybierają około 600 osób, którym składane są oferty odbycia stażu na danym stanowisku.
UE-staze
Staże w Komisji Europejskiej cieszą się ogromną popularnością i to nie bez powodu. Wrażeniami z pracy w Komisji Europejskiej miałam okazję podzielić się z innymi stażystami podczas wizyty studyjnej zorganizowanej w Brukseli pod koniec stażu. Wszyscy zgodziliśmy się, że to bez wątpienia świetne doświadczenie pod każdym względem, a te pięć miesięcy zleciało zdecydowanie za szybko! Polecam każdemu, kto nie tylko chce nauczyć się wielu nowych rzeczy, ale też przeżyć coś pozytywnego i wartościowego” – tak wspomina swój staż w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce Anna Kurpanik.
To niepowtarzalne doświadczenie pracy w unijnej instytucji cieszy się opinią jednego z najlepszych programów stażowych na świecie. Warto jednak pamiętać, że staż nie oznacza automatycznie późniejszego zatrudnienia w Komisji Europejskiej. Każdy stażysta, podobnie jak inni chętni, musi przystąpić do konkursów na unijne stanowiska, organizowanych przez Unijny Urząd Doboru Kadr (EPSO). Wszystkie informacje o konkursach można znaleźć na stronie: www.europa.eu/epso.
Warto zgłosić się na staż, ponieważ dobra organizacja, którą zapewnia Biuro Staży, pozwala na to, by stażysta mógł poczuć się częścią doświadczonego zespołu i wykonywać ciekawe i odpowiedzialne zadania. Jednocześnie, może się przekonać jakie są jego własne oczekiwania względem przyszłej pracy i przyszłego pracodawcy.
Zapraszamy na stronęwww.ec.europa.eu/stages/i zachęcamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego!
Źródło: https://ec.europa.eu/polska