W czerwcu na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego odbył się wyjątkowy piknik edukacyjny pt. „Fizyka dźwięku i mowy”. Wydarzenie zgromadziło dzieci, młodzież oraz dorosłych – pasjonatów nauki, rodziny z dziećmi oraz uczniów i nauczycieli, którzy wspólnie odkrywali fascynujący świat fizyki i astronomii. W pikniku wzięło udział przeszło 300 osób, co potwierdza rosnące zainteresowanie nauką w formule otwartej, dostępnej i atrakcyjnej dla wszystkich grup wiekowych.
Uczestnicy mieli okazję poznać tajniki fizyki dźwięku – od wibracji strun i fal akustycznych, aż po zjawiska rezonansu i analizy mowy. Przygotowane stanowiska interaktywne pozwalały m.in. wizualizować fale dźwiękowe, przeprowadzać eksperymenty z tubą Rubensa czy badać barwę i częstotliwość własnego głosu. Dzieci mogły samodzielnie budować proste instrumenty akustyczne i sprawdzać, jak zmienia się dźwięk w zależności od materiału czy długości drgań.
Ważną częścią wydarzenia były również stanowiska poświęcone astronomii. Mimo niesprzyjającej pogody, która uniemożliwiła prowadzenie obserwacji nieba, uczestnicy mogli z bliska zobaczyć różne typy teleskopów wykorzystywanych do obserwacji Słońca i gwiazd, poznać ich budowę, zasadę działania i dowiedzieć się, jak wygląda przygotowanie do obserwacji astronomicznych.
Piknik miał nie tylko wymiar naukowy, ale też integracyjny i kulturalny. Jego celem było promowanie otwartej, kreatywnej i wielokulturowej Łodzi akademickiej. Dzięki zaangażowaniu pracowników, studentów oraz wolontariuszy Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ, uczestnicy mogli doświadczyć, jak różnorodna i fascynująca może być nauka – niezależnie od wieku.
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach zadania publicznego ŁÓDŹ AKADEMICKA – naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2025, które jest finansowane z budżetu Miasta Łodzi.