Już po raz trzeci społeczność akademicka skupiona w Łódzkim Partnerstwie Akademickim (ŁPA) rozpoczęła wspólnie rok akademicki. Uroczystość odbyła się 1 października (środa) w Filharmonii Łódzkiej.
Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem dra hab. Przemysława Wachowskiego, prof. uczelni, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, który podsumował jubileusz 80-lecia Łodzi Akademickiej i opowiedział o najważniejszych wydarzeniach ostatnich miesięcy.
Podkreślił także rolę Łodzi i łódzkich uczelni na mapie Polski:
„Łódź jest wielkim, polskim miastem. Nie tylko czwartym, co do wielkości, ale też wielkim swoim potencjałem intelektualnym, naukowym i artystycznym. Jednym z czterech tylko miast w Polsce posiadających obok znakomitych uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych, trzy wyższe uczelnie artystyczne”.
Ważną częścią uroczystości było wręczenie statuetek „Eureka” – prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez Radę ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi za wybitne osiągnięcia w dziedzinach nauki, techniki oraz sztuki. Wyróżnienia wręczyli prof. Antoni Różalski, przewodniczący Rady ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki i Małgorzata Moskwa-Wodnicka – Wiceprezydent Miasta Łodzi oraz Wiceprzewodnicząca Rady.
Tradycyjnie inaugurację uświetnił wykład otwierający. W tym roku wygłosił go prof. n. med. Radzisław Kordek, dzieląc się z uczestnikami refleksjami na temat „Rak piersi – wczoraj, dziś i jutro”.
Nowy rok akademicki w Łodzi rozpoczął się w atmosferze naukowych inspiracji, artystycznych akcentów i wzajemnej współpracy, która łączy wszystkie uczelnie zrzeszone w Łódzkim Partnerstwie Akademickim.
Początek roku to symboliczny moment, by postawić sobie cele, nowe aktywności oraz wyzwania i choć nadchodzący czas zapowiadają się wymagająco, to daje on szansę na rozwój i kształtowanie przyszłości. Wszystko zależy od tego, jak każdy z nas go wykorzysta.
Źródło: Łódzkie Partnerstwo Akademickie