Największa inwestycja Uniwersytetu Łódzkiego ostatnich lat dobiegła końca – nowoczesny budynek Wydziału Nauk o Wychowaniu usytuowany w Nowym Centrum Łodzi, przy al. Rodziny Scheiblerów 2 został uroczyście oddany do użytku. Będzie służył pracownikom Instytutu Psychologii oraz innych jednostek wydziału, w tym kierunku “Wychowanie fizyczne i zdrowotne”.
W otwarciu gmachu wzięli udział przedstawiciele uczelni, władz rządowych i samorządowych Łodzi oraz województwa. Rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska, witając wszystkich podczas uroczystości na dziedzińcu budynku, złożyła serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w doprowadzenie inwestycji do finału – przedstawicielom Ministerstwa Edukacji i Nauki współfinansującego budowę, byłym rektorom: prof. Antoniemu Różalskiemu i prof. Michałowi Seweryńskiemu, a także swojej ekipie kanclerskiej, szczególnie kanclerzowi Janowi Rydzowi, który nadzorował proces inwestycyjny od początku do końca.
– Ten piękny, bardzo nowoczesny budynek domyka od wschodniej flanki Nowe Centrum Łodzi. Na pewno będzie wyjątkową wizytówką Uniwersytetu Łódzkiego, a także istotnym elementem w architekturze miasta – mówiła rektor UŁ. – Patrząc na zebranych tutaj psychologów i pedagogów z panią dziekan Aliną Wróbel, jestem pewna, że stanie się też dobrym miejscem, w którym te obie dyscypliny świetnie się w naszej uczelni będą rozwijały.
Prof. Elżbieta Żądzińska wspomniała także o rozpoczynającej się kolejnej inwestycji UŁ – remoncie zabytkowej kamienicy przy ul. Sienkiewicza 21 („Motyl”), która domknie NCŁ od zachodu.
– Mamy nadzieję, że oba te budynki obecne w centrum miasta będą oddawać ducha Uniwersytetu Łódzkiego, łącząc szacunek dla tradycji z mądrą nowoczesnością.
Znaczenie uczelni i nowego jej budynku dla miasta podkreślili obecni na uroczystości wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński i wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, obaj absolwenci UŁ. Z kolei reprezentujący Ministerstwo Edukacji i Nauki wiceministrowie Wojciech Murdzek i Sebastian Skuza odnieśli się do znaczenia budżetu państwa w finansowaniu nauki i skomplikowanych procesów pozyskiwania funduszy na tak potrzebne inwestycje, jak nowy gmach WNoW UŁ. Warto wspomnieć, że nowy budynek, którego koszt wyniósł ponad 56 milionów złotych, uzyskał finansowanie MEiN w kwocie ponad 28 milionów złotych.
Na zakończenie uroczystości, goście honorowi, wraz z rektor UŁ, wspólnie przecięli symboliczną biało-czerwoną wstęgę u wejścia, otwierając oficjalnie nowy budynek i zapraszając do jego zwiedzania pracowników Wydziału Nauk o Wychowaniu oraz dziennikarzy.
Wydział Nauk o Wychowaniu UŁ kształci studentów na czterech kierunkach: psychologia, pedagogika, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz wychowanie fizyczne i zdrowotne. Od dawna zasługiwał na siedzibę spełniającą aktualne standardy budowlane, w tym te dla osób z niepełnosprawnościami. Przeniesienie z ul. Smugowej do nowoczesnego budynku przy al. Rodziny Scheiblerów 2 całego Instytutu Psychologii oraz Centrum Kształcenia Pedagogów Sportu z pedagogiki, a co za tym idzie – znaczącą poprawę warunków nauki i pracy, odczują zwłaszcza studenci i naukowcy psychologii.
Do tej pory cztery zakłady Instytutu Psychologii UŁ (Psychologii Pracy, Organizacji i Doradztwa Kariery; Psychologii Społecznej i Badań nad Rodziną; Psychologii Zdrowia; Psychologii Klinicznej i Psychopatologii) funkcjonowały w kilku miejscach na terenie Łodzi. Teraz trafiły pod jeden wspólny adres, w samym centrum miasta. To bardzo istotna zmiana, zważywszy na dużą liczbę studentów i ogromną popularność studiów na Wydziale Nauk o Wychowaniu, szczególnie na kierunku Psychologia, gdzie w tym roku o jedno miejsce ubiegało się aż 17 kandydatów.
Zmiana lokalizacji wpisuje się także w strategię Uniwersytetu Łódzkiego zakładającą wzmacnianie współpracy z otoczeniem, silne zaznaczanie obecności uczelni z pożytkiem dla mieszkańców. Stąd m.in. działania polegające na grupowaniu obiektów UŁ w wielki kampus w tej części miasta i aktywne współtworzenie Nowego Centrum Łodzi.
Nowy 5-kondygnacyjny budynek Wydziału Nauk o Wychowaniu – podłużny, o przeszklonej elewacji i zaokrąglonych szczytach – stoi równolegle do al. Rodziny Scheiblerów u zbiegu z ul. Narutowicza. Na całej elewacji zamontowano osłaniające przed nadmiarem słońca tzw. łamacze światła. Część z nich po zmroku jest podświetlana pasami LED-owymi o zmiennej kolorystyce. Przeszklony łącznik prowadzi z nowego gmachu do istniejącej wcześniej Auli im. Wacława Szuberta, mogącej pomieścić 500 osób, w której odbędzie się w tym roku uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego na Uniwersytecie Łódzkim.
Na ponad 6000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej gmachu znalazły się laboratoria, sale dydaktyczne, monograficzne, ćwiczeniowe i konferencyjne oraz pomieszczenia sanitarne i socjalne (np. ogólnodostępne kuchnie na każdym piętrze) dla ponad 700 studentów wszystkich pięciu lat studiów psychologii i pedagogiki. Są również dwie duże sale wykładowe mieszczące po 130 osób. Przestronności i lekkości wnętrzu nowego gmachu WNoW nadaje wielki przeszklony hol z szybami wind, sięgający do wyższych kondygnacji budynku, z półotwartymi korytarzami poszczególnych pięter, sprawiającymi wrażenie balkonów. Charakterystyczne są także półokrągłe, przeszklone i bardzo jasne sale dydaktyczne w szczytach budynku. Na ostatniej kondygnacji znalazł się taras widokowy. Wnętrza wyposażono w klimatyzację i wentylację mechaniczną. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Źródło: Centrum Promocji UŁ