Aż dwie wystawy otworzyły się w ostatni piątek w Akademickie Centrum Designu.Prezentacja kolekcji ubiorów i prac artystycznych Alicji Tkaczyk, dyplomantki projektowania ubioru łódzkiej ASP, składa się na osobistą refleksję artystki nad współczesnym stanem świata oraz zachodzące w nim relacje. Z kolei wystawa „Jak naszkicować (arcy)dzieło?”, w całości przygotowana przez studentki i studentów historii sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, poświęcona jest ergonomii w procesie projektowania. Zapraszamy do oglądania!
Niezwykła kolekcja ubiorów i prac artystycznych Tkaczyk wyraża jej głęboką refleksję nad współczesnym stanem świata i tworzącą się z nim relację. To zderzenie sztuki, ekologii i emocji, które formuje poruszający kolaż prac w formie rotundy, sowicie wypełniony znaczeniami i symbolami.
Kolekcja ubiorów inspirowanych ,,folklorem katastrofy klimatycznej” prezentowanych na wystawie stanowi widowiskową manifestację artystycznego zaangażowania w obliczu katastrofy klimatycznej. W materię wplecione są strachy, obawy i tęsknoty, które wyrastają ze świadomości nieuchronnych zmian w środowisku.
Wystawa prezentuje ciekawą autorską technikę rękodzielniczą o wyjątkowej estetyce artystycznej. Haft, autorskie aplikacje z surowców wtórnych oraz filcowanie na sucho tworzą unikalne struktury. Symbolicznie odzwierciedlają one wybuchową mieszankę ludzkich działań i ich wpływ na planetę. Niezależnie od płci, rozmiaru czy sezonu, ubrania Tkaczyk stają się uniwersalnym wyrazem troski o naszą przyszłość.
Jak naszkicować (arcy)dzieło? Ergonomia w procesie projektowania
Ergonomia jako nauka już w swojej nazwie zawiera dzieło, pracę, prawo i wiedzę. Skupia się na potrzebach fizycznych oraz psychicznych ludzi i zakłada najbardziej optymalne dopasowanie między obiektem a jego użytkownikiem. Jest nieodłączną częścią procesu projektowania i już od początkowych etapów pracy ma znaczący wpływ na jego przebieg.
Szkic jest fundamentalną formą komunikacji w procesie projektowania. Pozwala między innymi na szybką eliminację pomysłów czy porównanie koncepcji. Jest to też przede wszystkim medium fizycznie najbliższe z twórcą, intymne przekazanie jego myśli. Z tego względu może nabrać on wręcz większego znaczenia niż finalna realizacja. Szkic czy projekt, jest nie tylko opisem koncepcji/idei, ale jej wizualizacją, pozwalającą na dalszą pracę nad pomysłem. Jest nim też każdy kolejny etap projektowy, który pozostawia po sobie materialny ślad. Często jedna praca powstaje z połączenia wcześniejszych szkiców lub wielokrotnego przerabiania pomysłu wyjściowego.
Organizatorom wystawy zależy na pokazaniu nie tylko finalnego efektu procesu twórczego, w postaci wyprodukowanej / gotowej realizacji. Na wystawie przedstawione są wszelkie etapy projektowe, które twórcy uznają za istotnie. Mogą to być m.in. szkice rysunkowe, szkicowniki, zdjęcia, próbki, filmy, opisy tekstowe, obiekty, formy audiowizualne i performatywne.
Źródło: https://www.acdesign.com.pl/