Wydział Biologii i Ochrony Środowiska zaprasza 15 stycznia (piątek) 2016 roku w godzinach 17:00-22:00 na Noc Biologów, która odbędzie się w budynku D, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska przy ul. Pomorskiej 141/143 (wejście od ul. Matejki).
To już czwarta edycja ogólnopolskiej akcji, którą w Łodzi organizują pracownicy naukowi, doktoranci i studenci Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. W trakcie Nocy Biologów będzie można posłuchać wykładów o tematyce popularno-naukowej, wziąć udział w warsztatach eksperymentalnych, zajęciach laboratoryjnych i pokazach prezentowanych przez naukowców oraz studentów z prężnie działających na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska kół naukowych. Uczestnicy akcji dowiedzą się m.in. jak powstają olejki eteryczne i dlaczego nie wszystkie rośliny ładnie pachną, jaki kolor kwiatów lubią pszczoły oraz jak hodować komórki w warunkach in vitro. Nie zabraknie też atrakcji naukowych dla tych, którzy lubią doświadczenia: będzie można m.in. wykonać preparat mikroskopowy z drobnoustrojów probiotycznych występujących w soku z kiszonej kapusty, a następnie obejrzeć go pod mikroskopem świetlnym, wyizolować samodzielnie chlorofil i hemoglobinę, przekonać się, że przy pomocy cukrów można wykonać lustro a substancje używane w gospodarstwie domowym pomagają stworzyć śnieg. Wszystkim eksperymentom towarzyszą komentarze naukowców, wyjaśniające zachodzące procesy w nieskomplikowany sposób.
– Wielu osobom biologia kojarzy się tylko z przedmiotem szkolnym, do tego niezbyt interesującym. Nie do końca natomiast wiadomo, czym zajmują się biolodzy na co dzień. Ideą ogólnopolskiej Nocy Biologów jest pokazanie pracy wydziałów biologii, być może okaże się, że ktoś zainteresowany doświadczeniami, które prezentujemy, zwiąże swoją karierę z naszym wydziałem – mówi dr Adam Cygankiewicz z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, organizator akcji w Łodzi – Każdy znajdzie w trakcie „Nocy Biologów” coś interesującego dla siebie. Dla rodziców i dziadków przychodzących z wnukami organizujemy pokazy, natomiast osoby dorosłe zapraszamy zwłaszcza na wykłady biofizyków i biochemików dotyczące neurobiologii i działania mózgu, bioterroryzmu i broni biologicznej czy smacznych, ale szkodliwych składników w naszej codziennej diecie.
Warsztaty i wykłady Nocy Biologów skierowane są do wszystkich zainteresowanych łodzian. Wstęp wolny, na niektóre warsztaty obowiązują zapisy wstępne.
Program Nocy Biologów organizowanej na Uniwersytecie Łódzkim dostępny jest na stronie: https://www.nocbiologow.pl/index.php?id=jednostka&nazwa=lodz
Źródło: Informacje Rzecznika Prasowego Uniwersytetu Łódzkiego