Dr hab. Marcin Górski, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, został wskazany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP jako kandydat rezerwowy na urząd polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
,,Bardzo się cieszę z tej nominacji i jestem zaszczycony zaufaniem, którym mnie obdarzono. Jest to też potwierdzenie renomy naszego Wydziału Prawa i Administracji. Warto przypomnieć, że sędzią ad hoc ETPC z ramienia polski była też wieloletnia szefowa Katedry Europejskiego Prawa Konstytucyjnego UŁ, pani prof. Anna Wyrozumska. Świadomość kontynuowania tradycji po tak znakomitej poprzedniczce jest wyjątkowo obligująca. Zdaję też sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności, która wynika z pełnienia tego ważnego urzędu, zwłaszcza w sytuacji, kiedy to właśnie sędziowie ad hoc orzekają w sprawach przeciwko Rosji, która nie ma już „swojego” sędziego w ETPC – jak dotąd, tylko w 2024 r. takich wyroków zapadło już 17.”
Dr hab. Marcin Górski, prof. UŁ
Lista czworga tzw. sędziów ad hoc, na której znalazło się również nazwisko naukowca UŁ, została wysłana przez polskie MSZ do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka 31 października br. Wczoraj listę sędziów wyłonionych w trakcie przeprowadzonej niedawno procedury konkursu na stanowisko sędziego narodowego w ETPC, opublikowano na stronie MSZ.
Będą oni pełnili funkcje od listopada br. Sędzia ad hoc jest wyznaczany przez Trybunał do sprawy z listy uprzednio przedłożonej przez państwo w razie wyłączenia sędziego narodowego.
Dr hab. Marcin Górski, prof. UŁ, jest radcą prawnym, pełni funkcję pełnomocnika rektora Uniwersytetu Łódzkiego do spraw prawnych. Jest kierownikiem Katedry Europejskiego Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji UŁ.
W swej pracy naukowej zajmuje się prawem konstytucyjnym Unii Europejskiej, rozstrzyganiem sporów przed sądami międzynarodowymi, ochroną praw człowieka (w szczególności ochroną wolności wypowiedzi), porównawczym prawem konstytucyjnym, dialogiem sędziowskim i zapewnianiem efektywności prawa międzynarodowego i prawa UE przez organy (w tym sądy) krajowe, ochroną danych osobowych, prawem azylowym i migracyjnym.
Jest autorem lub współautorem albo redaktorem ponad 170 publikacji, w tym wydawnictw monograficznych, artykułów, glos, komentarzy i podręczników. Regularnie bierze udział w konferencjach naukowych (krajowych i międzynarodowych) dotyczących zwłaszcza prawa UE i ochrony praw fundamentalnych.
Materiał: MSZ RP
Źródło: UŁ