Przed nami kolejna, czwarta edycja Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Za 10 miesięcy Kapituła Konkursowa ogłosi, kto jest autorem najlepszej pracy naukowej z zakresu nauk humanistycznych w Polsce.
Bywa, że wybitne prace z zakresu nauk humanistycznych pozostają niezauważone, podczas gdy ich potencjał naukowy jest ogromny. Nagroda im. Kotarbińskiego została ustanowiona, by regularnie dawać dowód na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach.
Każda z trzech minionych edycji to niezwykle burzliwe i trudne obrady Kapituły, która do ostatniego etapu może zakwalifikować maksymalnie pięć dzieł. Wszystkie te prace, jak również pozostałe zgłoszone do ścisłego finału Konkursu, reprezentują najwyższy poziom naukowy. Trójka dotychczasowych laureatów Nagrody – prof. Jan Strelau (SWPS), dr hab. Ewa Kołodziejczyk (PAN) i dr Dorota Sajewska (IKP UW) – reprezentuje nie tylko doskonałość naukową i warsztatową. Również w życiu codziennym pokazuje, że humanistyka to nie jedynie sfera naukowa, ale zarazem określona postawa etyczna i otwarte podejście do świata. Doskonale widać to na przykładzie dr Sajewskiej, ostatniej laureatki Nagrody, która przekazała wygraną na cele charytatywne.
W ciągu trzech edycji Nagrody im. prof. T. Kotarbińskiego udało się stworzyć także inną, nieocenioną wartość – ogólnopolską społeczność wybitnych humanistów, którzy w przyszłości wyznaczać będą kierunki rozwoju tej nauki. W czasach, gdy ważna rola humanistyki w naszym życiu bywa kwestionowana, budowanie silnego środowiska tego typu jest niezbędne.
Patronem Nagrody jest pierwszy rektor Uniwersytetu Łódzkiego, profesor Tadeusz Kotarbiński: wybitny uczony, humanista, filozof, znakomity nauczyciel, człowiek głębokiej refleksji i szerokiego spojrzenia na historię ludzkiej myśli i jej wpływ na losy społeczeństw.
Prace do konkursu mogą zgłaszać uczelnie, wydziały, instytuty PAN, wydawnictwa naukowe i inne instytucje naukowe. Zgłoszenia – w postaci jednego egzemplarza pracy wraz z pisemną rekomendacją kierownika jednostki zgłaszającej – przyjmowane są do 6 kwietnia 2018 r. i należy je przesyłać na adres: Biuro Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Narutowicza 68, 90-136 Łódź. Osoby, których opracowania dostaną się do ostatniego etapu Konkursu, będą proszone o przesłanie dodatkowych pięciu egzemplarzy prac.
Więcej informacji oraz Regulamin Konkursu można znaleźć na stronie: www.nagrodakotarbinskiego.uni.lodz.pl.
Źródło: Informacje Rzecznika Prasowego Uniwersytetu Łódzkiego