Matura z fizyki – czy jest się czego bać?

Jeśli ze wszystkich przedmiotów maturalnych to właśnie fizyka martwi Cię najbardziej, sprawdź, co Cię czeka i jak wykorzystać dodatkowy czas, aby uniknąć błędów, które mogą najwięcej kosztować.

Matura z fizyki spędza Ci sen z powiek? Nic dziwnego! Znajomość wzorów nie wystarcza, a opis zależności to już wyższy krąg wtajemniczenia, który trudno osiągnąć podczas nielicznych godzin fizyki w szkole. A co dopiero, gdy okaże się, że bez matury z fizyki nie dostaniesz się na wymarzony kierunek studiów…  Czego spodziewać się na tegorocznym egzaminie dojrzałości? I dlaczego, rozwiązując zadania, trzeba liczyć nie tylko wyniki, ale też słowa? Oto, co radzą nasi uczelniani eksperci i studenci, którzy maturalne szaleństwo przechodzili w zeszłym roku.

Maturalne „pewniaki”

Zanim zaczniemy się bać – oceńmy realną sytuację. Okazuje się, że są pewne typy zadań, które stale pojawiają się na egzaminie.

Właściwie w każdym arkuszu maturalnym pojawia się zadanie, wymagające analizy tekstu źródłowego. W takim zadaniu trzeba przeczytać pół strony tekstu, który często zawiera już podane wzory i parametry potrzebne do obliczeń. Uważne czytanie i właściwe kojarzenie podanych informacji z treścią polecenia to już połowa sukcesu – wyjaśnia Dariusz Krzyżański z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki PŁ, wieloletni nauczyciel fizyki w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Łódzkiej.

Do tematycznych „pewniaków” zaliczają się także zadania z mechaniki, która jest podstawowym działem fizyki. Warto zatem poświęcić więcej czasu na przerobienie zadań z dynamiki i kinematyki.

Uważność i koncentracja to klucz do sukcesu

Gdy mamy już pomysł, jak rozwiązać zadanie, wystarczy je „tylko” policzyć. Ale właśnie tutaj zaczynają się schody. Okazuje się, że w pośpiechu zapominamy o podstawowych rzeczach, a takie błędy mogą nas sporo kosztować.

Każde zadanie powinno mieć spójne rozwiązanie, pozwalające wyznaczyć potrzebne wielkości fizyczne. Sam wynik nie będzie rozwiązaniem zadania, jeśli zapomnimy dopisać jednostki. Również brak zamiany jednostek, np. z centymetrów na metry, to jeden z najczęściej popełnianych błędów na maturze. Podobnie z wykresami. Jeśli wykres ma pokazywać zależność natężenia od napięcia, to nie mamy szans uzyskać prawidłowego wyniku, gdy odwrotnie podpiszemy osie  – wyjaśnia Dariusz Krzyżański.

Słowa równie ważne jak liczby

Przygotowując się do matury z fizyki, nastawiamy się głównie na zadania obliczeniowe. Nie zapominajmy jednak o zadaniach teoretycznych, w których trzeba opisowo wyjaśnić podane zjawisko.

Takie zadania są sprawdzane pod kątem słów kluczy. Często zdarza się, że uczniowie piszą odpowiedź na pół strony, ale krążą wokół wyjaśnienia zjawiska i nie dostają punktu. Natomiast dostanie go uczeń, który wpisze w odpowiedzi tylko dwa wyrazy, ale będą to słowa kluczowe – wyjaśnia Dariusz Krzyżański. – Dlatego, aby dobrze przygotować się do matury z fizyki, warto ćwiczyć na arkuszach egzaminacyjnych.

Student prawdę Ci powie

Nie ma sensu stresować się na 5 minut przed maturą. O spokój i dobry wynik lepiej zadbać wcześniej. Sprawdziliśmy, co radzą studenci pierwszego roku Politechniki Łódzkiej, którzy egzamin dojrzałości z fizyki zdawali w zeszłym roku.

Maturzystów mogę przestrzec przed nastawieniem typu, miałem 4 z fizyki, to nie muszę dużo się przygotowywać, w końcu coś tam na pewno umiem. Takie nastawienie może okazać się zgubne – mówi Damian Olejniczak. – Moja matura przebiegła bardzo spokojnie, właśnie dlatego, że się do niej uczyłem.

Jednak nauka nauce nierówna. – Według mnie kluczem do sukcesu jest zrozumienie zagadnień, a nie ich nauka na pamięć – mówi Robert BorowskiZ moich doświadczeń wynika, że „zakuwanie” degeneruje niezdolność do elastycznego myślenia i łączenia faktów. W przypadku matury z fizyki, na której sprawdzana jest przede wszystkim umiejętność rozwiązywania zadań, to może być bardzo zgubne.

Co może pomóc?

Aby uniknąć stresu, warto jak najlepiej przygotować się do matury. Z pomocą przychodzi także Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej, które przygotowuje dla maturzystów bezpłatne materiały dostępne online.

– Podstawowa znajomość fizyki jest wymagana na każdym kierunku studiów inżynierskich, dlatego wychodzimy naprzeciw nie tylko studentom, ale również kandydatom na studia, którzy chcą jak najlepiej przygotować się matury i wykonywanego w przyszłości zawodu – mówi Barbara Kościelniak-Mucha z CMF. – Na stronie www.cmf.p.lodz.pl znajdują się podręczniki specjalnie opracowane dla maturzystów i kandydatów na studia. Przygotowaliśmy zestawy zadań i testów przyporządkowane konkretnym działom fizyki.

Sukces zależy także od motywacji. Dlatego pamiętajmy, że w staraniach na studia inżynierskie wynik matury z fizyki ma przelicznik x 3. Jest o co walczyć!

Źródło: Politechnika Łódzka