Jako ostatnia z trzech państwowych uczelni artystycznych w Łodzi, Szkoła Filmowa wybrała nowego rektora. Został nim obecny rektor, prof. Mariusz Grzegorzek.
Wybory na stanowisko rektora Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi odbyły się w czwartek. Prof. Mariusz Grzegorzek był jedynym kandydatem na stanowisko rektora w kadencji 2012-2020. Spośród uprawnionych do głosowania 35 osób w procedurze wyboru rektora 2 nie wzięły udziału. Z pozostałych elektorów wszyscy oddali głosy ważne, a rektor-elekt uzyskał ich 27.
Prof. Mariusz Grzegorzek stanowisko rektora objął w 2012 roku. Jest reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą, scenografem, grafikiem, współwłaścicielem firmy produkcyjnej Krakatau. Urodził się w Cieszynie w 1962 roku. Najpierw, w latach 1980-1984 studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1989 roku jest wykładowcą w łódzkiej Szkole Filmowej, początkowo jako asystent prof. Wojciecha Jerzego Hasa, potem jako samodzielny wykładowca „Reżyserii filmu fabularnego”.
W 1991 roku otrzymał dyplom na Wydziale Reżyserii łódzkiej „filmówki”. Jego pełnometrażowy debiut, „Rozmowa z człowiekiem z szafy”, wyróżniono w 1993 roku Nagrodą Specjalną Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Nagrodą im. Andrzeja Munka, a w 1994 roku nagrodą za debiut na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Aleksandrii. W dorobku ma filmy długometrażowe („Królowa aniołów”, „Jestem twój”, „Śpiewający obrusik”) i krótkometrażowe („Krakatau”, „Goliathus, Goliathus”, „Pięć bajek o miłości”). Jest też autorem filmów muzycznych poświęconych współczesnym kompozytorom i muzykom taki, jak Arvo Part, Meredith Monk, Giya Kancheli czy Paweł Szymański, oraz autorem kilkunastu teledysków dla Kory i zespołu Maanam.
Jako reżyser teatralny pracuje głównie w łódzkim „Jaraczu” (począwszy od „Jadu” z 1994 roku), gdzie przygotował kilkanaście nagradzanych przedstawień, okazjonalnie teatrach Krakowa, Warszawy i Olsztyna. Jest też członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, wieloletnim ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Źródło: Dziennik Łódzki