Za 365 dni dokładnie o 12.58 w ziemię zostanie wbity pierwszy szpadel, który rozpocznie przebudowę dworca Fabrycznego i tworzenie Nowego Centrum Łodzi. Dziś z dworcowego peronu odjechał w stronę Warszawy pierwszy pociąg-zegar, który będzie odliczał dni do tego wydarzenia. 23 lipca 2010 roku z Łodzi Fabrycznej, jaką znamy, wyjedzie skład „0″ – ostatni, jaki wyruszy stamtąd przed startem inwestycji.
Nadrukowanej na pociągu liczbie towarzyszy napis „Każdego dnia bliżej – łódzka operacja na otwartym mieście”. Przez najbliższy rok hasło z cyfrą będzie umieszczone na dwóch składach pociągów relacji Łódź-Warszawa, odjeżdżających z naszego miasta o godz. 4.51, 6.51 oraz 15.51 i wracających ze stolicy o: 8.51, 19.51 i 21.51. Cyfra codziennie późnym wieczorem będzie się zmniejszać.
– Tymi liczbami „zaczarowujemy” rzeczywistość, żeby nic nie zmieniło się w naszych planach, żeby inwestycja ruszyła. Ta magia cyfr ma nam przypominać, że wzięliśmy na siebie ogromne zobowiązanie i ogromną odpowiedzialność za to przedsięwzięcie – mówi Andrzej Walczak ze Specjalnej Strefy Sztuki.
Upływ czasu będzie odnotowywał specjalny, dostępny w pociągach „EC1 Dziennik Kolejowy”. Gazeta codziennie na swoich łamach przedstawi kolejne szczegóły inwestycji obejmującej dworzec i teren elektrociepłowni EC1. Przedsięwzięcie to, sprawiając, że kolejowy przystanek zejdzie pod ziemię zaś w miejscu torowiska „zatrzyma” się Specjalna Strefa Sztuki, odmieni wygląd dużego kwartału miasta w rejonie ulic: Kopcińskiego, Narutowicza, Kilińskiego, Tuwima.
Podczas happeningu inicjującego odliczanie, zaprezentowano także jeansy EC1, czyli „pierwsze spodnie, które budują kulturę”. To „cegiełki” nowego centrum miasta. Wymyślono je jako rodzaj papieru wartościowego symbolizującego zaangażowanie w budowę. Bawełniane i farbowane naturalnym indygo z Indii są w 100 procentach ekologiczne. Są też unikatowo oznakowane. Każda para ma numer identyfikacyjny nad kolanem – od 4444444 do 1. Jak przekonywali dziś organizatorzy happeningu, pracy przy budowie Nowego Centrum Łodzi jest bardzo dużo, więc są to spodnie robocze. Osoby, które zdecydują się je nosić będą ambasadorami Łodzi. Pierwszych 300 poznamy już we wrześniu podczas kolejnego spotkania na dworcu. W towarzystwie 300 par spodni zaprezentowane zostaną szczegóły „łódzkiej operacji na otwartym mieście”.
Źródło: www.uml.lodz.pl