Po maturze możesz zdecydować się na jeden z tych kierunków studiów, które wybierze przynajmniej kilka dziesięciu twoich znajomych i szkolnych kolegów. Ale możesz też zdobyć się na oryginalność i wybrać z uczelnianych wachlarzy ofert coś nietypowego, choć nie zawsze łatwego.
Od dziesięciu lat Uniwersytet Łódzki proponuje magisterskie Międzywydziałowe Studia Matematyczno-Przyrodnicze. Ich słuchacze mogą indywidualnie – pod kierunkiem opiekunów naukowych – studiować takie kierunki jak: biologia, chemia, fizyka, informatyka i matematyka.
Ofertę edukacyjną uatrakcyjniają nowe kierunki studiów oraz kierunki całkowicie w jęz. angielskim: administracja, informatyka, ekonomia, informatyka i ekonometria, zarządzanie oraz Women’s and Gender Studies. Od czterech lat Uniwersytet proponuje także Międzywydziałowe Studia Humanistyczne. Uniwersytet Łódzki współpracuje z wieloma uczelniami zagranicznymi, co może owocować studiami na kierunkach, których ukończenie gwarantuje otrzymanie dyplomów obu uczelni. Tak to wygląda w przypadku Polsko-Francuskiego Programu Studiów w zakresie zarządzania typu MBA. Podobnie, gdy wybierzemy polsko-amerykański program Studiów Menedżerskich Executive MBA lub -w przyszłości – podyplomowe studia I stopnia: „Szkoła Prawa Francuskiego“, a później II stopnia: Francuskie Magisterium Prawa – Prawnik Europejski. Są też zajęcia w ramach „Szkoły Prawa Niemieckiego“. Nowość 2012/2013 w Politechnice Łódzkiej to m.in.: kierunek inżynieria biochemiczna na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Tu będą kształcić inżynierów, którzy z równą łatwością poruszać się będą w obszarze mikrobiologii, biochemii i biomedycyny. Druga propozycja na nowy rok akademicki to – na Wydziale Mechanicznym – kierunek inżynieria produkcji. To połączenie wiedzy i umiejętności inżynierskich z zakresu mechaniki, z podstawami wiedzy ekonomicznej i organizacji produkcji.
Uniwersytet Medyczny zachęca do zainteresowania się specjalnościami interdyscyplinarnymi z pogranicza medycyny i technik z nią związanych, a także fizyki i elektroniki oraz chemii i biologii eksperymentalnej. Na rynku pracy – wśród wszystkich kierunków przyrodniczych- będzie rosnąć zapotrzebowanie na absolwentów biotechnologii w różnych branżach przemysłowych: farmaceutycznej, medycznej, spożywczej itp.
Źródło: Dziennik Łódzki