
W sobotę 12 kwietnia w Akademii Muzycznej w Łodzi zakończył XXII Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza – najstarszy w Polsce konkurs dedykowany zespołom kameralnym. Zwyciężył Posnario Piano Quintet. Jury wyłoniło nagrodzone zespoły po trwających pięć dni przesłuchaniach dwóch etapów. Poza trzema głównymi nagrodami przyznano trzy wyróżnienia oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora. Zdobywcy nagród wystąpili w sobotę podczas Koncertu Laureatów w Sali Kameralnej łódzkiej Akademii.
Zwycięski zespół – Posnario Piano Quintet – tworzą studenci Akademii Muzycznej w Poznaniu. Kwintet powstał w 2023 roku, a jego członkami są: Hanna Rogoża (skrzypce), Jakub Staszel (skrzypce), Jan Cieszyński (altówka), Zuzanna Zamęska (wiolonczela), Weronika Omietońska (fortepian). Zespół może pochwalić się już sukcesami, w tym zdobyciem pierwszych nagród 11. Międzynarodowego Turnieju Kameralnego w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy i 4. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej KraCamera 2024 w Krakowie. Najwyższa nagroda zdobyta w łódzkim konkursie to dla nich wielka radość i satysfakcja oraz gratyfikacja pieniężna (10 000 zł dla każdego członka zespołu). – Jesteśmy zgraną „piątką” również prywatnie i dzięki temu mamy dobre wibracje do wspólnej pracy – mówili po ogłoszeniu wyników członkowie Posnario Piano Quintet. – Podczas gry inspirujemy się wzajemnie, słuchamy siebie. To nam daje spójność w brzmieniu i to właśnie jest oceniane na konkursie kameralnym: praca w zespole. Na finałowym koncercie zespół zagrał trzy części z I Kwintetu fortepianowego Grażyny Bacewicz.
Laureaci dwóch kolejnych nagród są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Drugą nagrodę otrzymali: Antoni Wrona (wiolonczela) i Aleksandra Janusz (fortepian) – duo, które ma już w dorobku wspólnie konkursowe laury, a w Łodzi zdobyło jeszcze dodatkową nagrodę za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora (Grave: Metamorphosis na wiolonczelę i fortepian Witolda Lutosławskiego). Trzecią nagrodą jury uhonorowało Essence Trio, czyli trio fortepianowe w składzie: Judyta Kluza-Sporniak (skrzypce), Filip Sporniak (wiolonczela), Juliusz Goniarski (fortepian).
Młodych kameralistów oceniało międzynarodowe jury: Sofya Gulyak (fortepian), Grzegorz Biegas (fortepian), Bogna Czerwińska-Szymula (fortepian), Ryszard Groblewski (altówka), Elio Orio (skrzypce), Tomasz Strahl (wiolonczela) i Takahiro Yoshikawa (fortepian).
– Wszyscy laureaci, nie tylko nagród głównych, ale i wyróżnień, zaznaczyli się czymś specjalnym i w pełni zasłużyli na te zaszczyty. Niestety, nie można uhonorować ciężkiej pracy wszystkich innych zespołów, które występowały w konkursie. Wielka szkoda, bo poziom rzeczywiście był wysoki – mówił po ogłoszeniu wyników altowiolista Ryszard Groblewski, juror tegorocznej edycji Konkursu im. Kiejstuta Bacewicza i laureat edycji z 2004 roku.
– Cieszę się bardzo, że w gronie jurorów byli muzycy różnych specjalności – podsumowała przewodnicząca jury Sofya Gulyak. – Praca w jury tego konkursu była dla mnie bardzo interesująca. W porównaniu z konkursami pianistycznymi, których zwykle jestem jurorem, to zupełnie inne doświadczenie, znacznie szersze i bogatsze pod względem muzycznym: repertuaru i różnorodnych interpretacji.
Ryszard Groblewski podzielił się również ogólną refleksją: – Młodzi ludzie stawiają w grze na ekspresję, na duży wolumen brzmienia i ceną, którą niekiedy za to płacą, jest zaniedbanie drobnych elementów, małych zmian dynamicznych, drobnych przebiegów dźwiękowych, które w ogólnym ujęciu wydają się mniej istotne, a to jednak te szczegóły decydują o najwyższej jakości.
W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział blisko 50 zespołów kameralnych, reprezentujących 20 krajów z całego świata: Austrię, Belgię, Chiny, Finlandię, Francję, Gruzję, Hiszpanię, Japonię, Koreę Południową, Litwę, Łotwę, Niemcy, Polskę, Republikę Południowej Afryki, Stany Zjednoczone, Turcję, Ukrainę, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy. Do II etapu zakwalifikowało się 20 ansambli.
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi organizuje Akademia Muzyczna w Łodzi. Jest to najstarszy polski konkurs muzyki kameralnej, którego historia liczy już ponad 60 lat. Od 1995 roku nosi imię swojego inicjatora, wybitnego pianisty i kameralisty, pedagoga, kompozytora, wieloletniego rektora Akademii Muzycznej w Łodzi – Kiejstuta Bacewicza. Tegoroczna edycja, jak i sześć poprzednich, dedykowana była wszystkim zespołom kameralnym, których średnia wieku wszystkich członków nie przekracza 30. roku życia w dniu rozpoczęcia konkursu.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dorota Ryl Wojewoda Łódzki, Joanna Skrzydlewska Marszałek Województwa Łódzkiego, Hanna Zdanowska
Prezydent Miasta Łodzi.
Patronat medialny nad XXII edycją konkursu objęli: TVP Kultura, TVP3 Łódź, Radio Łódź, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Plaster Łódzki, Kalejdoskop, Cameral Music, tułódź.pl oraz portal PRESTO.
Konkurs dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej informacji: https://www.amuz.lodz.pl/index.php/pl/wydarzenia/xxii-miedzynarodowy-konkurs-muzyki-kameralnej-im-kiejstuta-bacewicza-w-lodzi
LISTA LAUREATÓW
I NAGRODA (10 000 PLN dla każdego członka zespołu)
Posnario Piano Quintet: Hanna Rogoża – skrzypce, Jakub Staszel – skrzypce, Jan Cieszyński – altówka, Zuzanna Zamęska – wiolonczela, Weronika Omietońska – fortepian
II NAGRODA (7 000 PLN dla każdego członka zespołu)
Janusz/Wrona Duo: Antoni Wrona – wiolonczela, Aleksandra Janusz – fortepian
III NAGRODA (4 500 PLN dla każdego członka zespołu)
Essence Trio: Judyta Kluza-Sporniak – skrzypce, Filip Sporniak – wiolonczela, Juliusz Goniarski – fortepian
WYRÓŻNIENIA (1 500 PLN dla każdego członka zespołu)
1/ Oliwa & Kukliński Duo: Eryk Oliwa – klarnet, Kacper Kukliński – fortepian
2/ AKE-Trio: Klara-Justine Heil – skrzypce, Anselm Siebelitz – wiolonczela, Emir İlgen – fortepian
3/ Trio Antynomia: Małgorzata Kucharek – skrzypce, Alexandra Rosol – wiolonczela, Piotr Sołtysik – fortepian
NAGRODA za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego(2 000 PLN dla każdego członka zespołu)
Janusz/Wrona Duo: Antoni Wrona – wiolonczela, Aleksandra Janusz – fortepian
Źródło: Akademia Muzyczna w Łodzi