Uniwersytet Młodych Wynalazców to 40 projektów prowadzonych wspólnie przez studentów i uczniów. Trzy z tych projektów są realizowane na Politechnice Łódzkiej. Program finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Projekty zwyciężyły w konkursie, jest więc to powód do satysfakcji. W jaki sposób nasi mechanicy, robotycy i chemicy procesowi chcą zainteresować młodzież szkolną i rozbudzić w niej mix innowacyjności, kreatywności i naukowej pasji?
Pierwszy z projektów „Połazikuj po nauce, zbuduj robota, sięgnij do gwiazd” jest propozycją Koła SKaNeR z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Celem projektu jest opracowanie nowatorskiej koncepcji oraz budowa robota mobilnego ze specjalistycznym efektorem – tak zwanego łazika marsjańskiego – zdolnego do konkurowania w II międzynarodowych zawodach European Rover Challenge. Jak informuje opiekun naukowy projektu dr hab. inż. Grzegorz Granosik z Instytutu Automatyki w projekcie weźmie udział troje studentów z Koła oraz ośmioro wybitnych uczniów z Liceum Ogólnokształcącego PŁ. Będą oni prowadzić wspólne badania naukowe dotyczące sterowania w kontakcie z otoczeniem, zręcznej manipulacji, minimalizacji zużycia energii elektrycznej oraz ergonomii interfejsu operatora. Harmonogram jest niezwykle napięty, zawody odbędą się już we wrześniu 2015r.
Drugi projekt zatytułowany „Biomasa problemów naukowych” prowadzony jest na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Obok studentów wezmą w nim udział uczniowie z I LO im. Józefa Chełmońskiego Łowiczu, I LO im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli, XXXII LO im. Haliny Poświatowskiej w Łodzi oraz partner przemysłowy Dalkia SA.
Celem projektu jest popularyzacja zagadnień związanych z energetyką odnawialną. Jak informuje Adam Szymański z wydziału IPOŚ całość zostanie zaaranżowana w dynamiczną przygodę naukowo-przemysłową. Działania projektowe będą obejmowały procesy i zjawiska pozyskiwania energii z udziałem biomasy – od produkcji biomasy na polach, w lasach, parkach, tartakach, składowiskach itp., przez ich wykorzystanie aż po recykling po wykorzystaniu. Ważnym elementem projektu jest także ścisłe odwzorowanie relacji pomiędzy procesami przemysłowymi i laboratoryjnymi oraz środowiskiem naturalnym. Na każdym z etapów przewidziane są konsultacje ze specjalistami z WIPOŚ PŁ oraz z fachowcami z Dalkii Łódź S.A.
Trzeci projekt z Wydziału Mechanicznego pt. „Od fotonu do elektronu – wykorzystanie fotowoltaiki” nawiązuje do działań studentów przygotowujących się do zawodów World Solar Challenge 2015 w Australii. Już wkrótce cały solarny zespół wraz z pracownikiem naukowym będzie dzielić się swoją pasją z uzdolnionymi uczniami Liceum Ogólnokształcącego PŁ. Poznają oni zagadnienia energetyki solarnej, a w szczególności fotowoltaiki i zjawisk fizycznych z nią związanych. Dodatkowo, będą mieli okazję pomóc w zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej wraz z podstawowymi układami elektronicznymi. Jak podkreślają organizatorzy to ogromna szansa dla licealistów, którzy będą mieli niepowtarzalną szansę doświadczyć nauki z bardziej praktycznej strony oraz poznać metody wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.
Źródło: Informacje Rzecznika Prasowego Politechniki Łódzkiej