Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej obchodzi jubileusz 70-lecia. Z tej okazji przygotował wyjątkowy koncert zatytułowany „Światło. Muzyka. Technika.”, który zaprezentuje w wyjątkowym miejscu.
Zapraszamy w sobotę 28 maja o godz. 18:00
Miejsce – Fuzja, Kotłownia Elektrowni Scheiblera, ul. Tymienieckiego 11D.
Program – Koncert AChPŁ w akompaniamencie orkiestry smyczkowej. W repertuarze m.in. Sunrise Mass. Dyryguje Mariusz Lewy.
Wstęp – wolny. Nie gwarantujemy miejsc siedzących.
Skąd pomysł tytułu koncertu galowego? Wyjaśnia Barbara Hajdukiewicz śpiewająca w naszym Chórze.
Światło – jest odniesieniem do utworu, który wykonamy podczas koncertu – Sunrise Mass, autorstwa znanego współczesnego kompozytora norweskiego Oli Gjeilo.
Muzyka – to oczywiste, przecież zapraszamy na koncert.
Technika – jest to nawiązanie wielowymiarowe. Po pierwsze – łączy nas z miejscem, które wybraliśmy na obchody 70-lecia – historyczną Kotłownią Elektrowni Karola Scheiblera. Łódzki Król Bawełny, bo tak o nim mówiono, swoją działalnością uczynił z naszego miasta jeden z czołowych ośrodków przemysłu włókienniczego w Europie, rozpoczynając w ten sposób nową erę w jej przemysłowej historii. Kocioł, na tle którego wystąpimy, dosłownie napędzał łódzką rewolucję przemysłową na początku XX wieku.
Wybór lokalizacji jest absolutnie nieprzypadkowy – zależało nam, by było jak najbardziej po łódzku i by podkreślić połączenie między techniką a sztuką, które jest nieodzownym elementem tożsamości naszego zespołu.
Sięgamy do naszych korzeni – wszak trzon Akademickiego Chóru Politechniki Łódzkiej stanowią studenci jednej z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. W tym kontekście warto również wspomnieć, iż nasze stroje zostały zaprojektowane przez studentkę Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, zaś sponsorem, który wspomógł nas w realizacji projektu nowych strojów była łódzka firma Włókno-land.
W czasie wieczoru będzie też pokazana bogata historia i sukcesy, jakie ACHPŁ odnosił przez lata. A jest co wspominać, wiele wyjazdów do niemal 20 krajów świata, dziesiątki nagród, 5 własnych płyt i dwie z udziałem ACHPŁ oraz niezapomniane koncerty jak np. ten z Andrea Bocelli, czy w czasie Night of the Proms i oczywiście w Politechnice Łódzkiej, prezentując znakomite występy w Sali widowiskowej. W czasie pandemii jako jedni z pierwszych przenieśli działalność do sieci, nagrywając m.in. The Lamb, We will rock you czy Alicja w Krainie Czarów (we współpracy z Akademicką Orkiestrą PŁ).
Źródło: Politechnika Łódzka