Komiks Braillem to stworzony w Łodzi projekt pierwszych w Polsce, w Europie i na świecie komiksów łączących czytelników widzących, i czytelników niewidomych nad jednym i tym samym egzemplarzem książkowym. Takiej książki jeszcze nie było – ten sam egzemplarz naszego komiksu może trafić do rąk czytelników widzących i niewidomych, a przy tym nie odstrasza białym papierem zadrukowanym alfabetem Braille’a.
To możliwe dzięki nowoczesnym technologiom druku wypukłego i kolorowego, audiodeskrypcji i uporowi autorów projektu – Daniela Bauma, malarza i rysownika, absolwenta łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, i Pauliny Królikowskiej, tłumaczki języka angielskiego i doktorantki Uniwersytetu Łódzkiego. 5 lat temu, przygotowując pracę zgłoszeniową na międzynarodowy konkursu na komiks o powstaniu warszawskim „Powstanie ’44”, organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego, ręcznie stworzyli pierwszy egzemplarz takiego komiksu . Komiks Braillem pod tytułem „Stąd do wolności”, zdobył pierwsze wyróżnienie i ukazał się w druku w antologii konkursowej, ale w wersji, która nie pozwalała czytelnikom niewidomym na przeczytanie go, ponieważ w tamtym czasie technologie druku wypukłego były zbyt drogie.
Wtedy też okazało się, że jest to pierwszy tego typu komiks na skalę międzynarodową. Dlatego Daniel Baum i Paulina Królikowska postanowili nie poddawać się i zaczęli na różne sposoby starać się o rozwój projektu. Przełom nadszedł w 2014 roku, gdy Daniel Baum został Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu wraz z Pauliną mogli rozpocząć prace nad pełnym wydaniem nowej opowieści w formule Komiksu Braillem.
Dzięki temu stypendium oraz współpracy merytorycznej z prof. Przemysławem Waingertnerem z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego powstał Komiks Braillem „Kiedy rozum śpi”, który opowiada o Stanisławie Grzesiuku i jego przeżyciach w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. Jest to jednocześnie pierwszy odcinek cyklu Zeszyty wojenne, w którym autorzy będą sięgać po inne tematy związane z II wojną światową w Polsce.
Tematyka nie jest przypadkowa, ponieważ oboje autorów to pasjonaci II wojny światowej. W poszczególnych Komiksach Braillem sięgają po mniej znane wątki i postaci polskiej historii z tych czasów, bo w ten sposób – i w bardziej przystępnej formie niż podręczniki do historii – chcą zarazić czytelników swoją pasją, pobudzić ich wyobraźnię i zachęcić do samodzielnego odkrywania bardzo ciekawych i często zupełnie zaskakujących losów ich bohaterów – autentycznych postaci.
Każdy Komiks Braillem wygląda jak typowa publikacja komiksowa, ale jest wzbogacony o wypukłą narrację w Braillu i dźwiękowy opis warstwy wizualnej. Kadry, plansze i dymki zyskują dodatkowy, zupełnie nowy wymiar, nie tracąc przy tym nic ze swojego komiksowego charakteru. Ponadto, część ilustracji to pełnowymiarowe realistyczne obrazy, które mogą być niezależnie eksponowane w przestrzeniach wystawienniczych. W ten sposób autorzy pokazują, że malarstwo doskonale sprawdza się również w formule komiksu. Komiksowi Braillem „Kiedy rozum śpi” o Stanisławie Grzesiuku towarzyszy miedzy innymi wielki obraz czołgu Sherman o wymiarach 240 x 270 cm.
Wszystkie etapy powstawania projektu Komiks Braillem można było oglądać od 13 czerwca do 4 lipca na wystawie „Ujawniamy historię”, którą zorganizował Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie oraz Przystanek Historia. Teraz autorzy przygotowują się do wydania pełnego nakładu Komiksu Braillem o Stanisławie Grzesiuku i intensywnie szukają sponsorów, bo choć pojawiło się wiele nowych technologii druku, to nadal koszt produkcji takiej publikacji jest wyższy niż druk zwykłych książek czy albumów.
Choć projekt Komiks Braillem powstał w Polsce, to może z powodzeniem trafić na rynki zagraniczne, do rąk czytelników posługujących się innymi językami i krajów posługujących się innymi kodami brajlowskimi.
Autorzy zabiegają, aby komiksy wydawane w tej formule były jak najbardziej dostępne, zarówno pod względem ceny, jak i miejsc, w których będzie można je zdobyć. Dlatego dążą do maksymalnego obniżenia kosztów produkcji i przyszły nakład chcą wprowadzić do sprzedaży w tych samych miejscach, w których tradycyjnie sprzedawane są książki i komiksy – a nie tylko tam, gdzie można kupić publikacje dla niewidomych.
Komiks Braillem ma łączyć czytelników, edukować, pobudzać wyobraźnię, kształtować wrażliwość i zachęcać do odkrywania historii na własną rękę.
Oficjalne wideo projektu Komiks Braillem: https://www.youtube.com/watch?v=85pjbRQuFOw
Fanpage projektu Komiks Braillem: https://www.facebook.com/TheBrailleComics
Źródło: Informacje twórców komiksu