Pod koniec 2016 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisało umowę z polsko – niemieckim konsorcjum, którego liderem po stronie polskiej jest Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ. Umowa dotyczy realizacji projektu „Innowacyjne urządzenia do zintensyfikowanego usuwania CO2 z gazów odlotowych” o akronimie INVITES (Innovative equipment for intensified recovery of CO2 from flue gases).
Konsorcjum, w skład którego wchodzą również polska firma Omnikon oraz niemiecka – ENVIMAC Engineering, będzie pracować nad nowoczesnymi technologiami do sprawniejszego i efektywniejszego wychwytywania CO2 z gazów odlotowych, spalin i zanieczyszczeń w instalacjach przemysłowych.
W uzasadnieniu wniosku projektowego autorzy napisali: „W Polsce 95% energii pochodzi ze spalania węgla, zaś Polska i Niemcy emitują wspólnie ok. 25% dwutlenku węgla, wytwarzanego w Europie na potrzeby energetyki. Zanim alternatywne metody wytwarzania energii zostaną wystarczająco rozwinięte, niezbędne jest udoskonalanie istniejących technologii usuwania dwutlenku węgla z gazów odlotowych”.
W ramach projektu INVITES powstaną innowacyjne rozwiązania do oczyszczania gazów z CO2 o niższych kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych niż istniejące technologie. Zastosowanie nowych urządzeń w kombinacji z biochemicznymi lub chemicznymi aktywatorami absorpcji obniży negatywny wpływ wychwytu CO2 na sprawność generacji energii. Opracowane zostaną metody projektowania obu urządzeń dla elektrowni, cementowni i przemysłu chemicznego w oparciu o metody komputerowe oraz Life Cycle Analysis – informuje prof. Andrzej Górak, kierownik projektu i ambasador współpracy polsko-niemieckiej, współpracujący z WIPOŚ oraz z TU Dortmund – Uniwersytetem Technicznym w Dortmundzie.
Projekt jest współfinansowany przez NCBiR w ramach II konkursu polsko-niemieckiej współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju „STAIR”, prowadzonego wspólnie z Federalnym Ministerstwem Edukacji i Badań (BMBF). Jest to już drugi, w ostatnim czasie, projekt realizowany przez WIPOŚ przy współpracy z naukowcami z Niemiec.
Źródło: www.p.lodz.pl