Kolejna edycja Projektu Workcamp Łódź!

Od 2015 roku, co roku odbywa się w Łodzi Projekt Workcamp Łódź, powstały z inicjatywy Koła Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Projekt polega na remoncie placówek pożytku publicznego. Młodzi wolontariusze sami pozyskują sponsorów, narzędzia, materiały, a następnie w wakacje poświęcają swój czas, by wyremontować najbardziej potrzebującą placówkę. W poprzednich latach, w ramach Projektu Workcamp Łódź wyremontowano 4 łódzkie Domy Dziecka, oraz miejsce wsparcia dla dzieci i rodzin, podległe Wydziałowi Wspierania Pieczy Zastępczej Łódzkiego MOPSu.

Realizacja tegorocznej edycji Projektu Workcamp stanęła pod znakiem zapytania ze względu na trudną sytuację pandemiczną – pierwotnie wybrana placówka nie mogła zostać poddana remontowi ze względu na reżim sanitarny. Życie jednak nie znosi próżni i już po kilku dniach los postawił przed organizatorami Projektu kolejne zadanie.

Traf chciał, że odezwali się do nas przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 71 w Łodzi. A my zgodnie uznaliśmy, że skoro możemy im pomóc, a przy okazji nie rezygnować z organizacji Workcampu w tym roku, to nad czym się tu w ogóle zastanawiać – mówi koordynatorka Projektu Workcamp Łódź 2020, inż. Paulina Łopacińska.

W ten sposób kolejna- 6 już edycja Projektu stała się faktem.

Szkoła dostała do dyspozycji budynek po zlikwidowanym gimnazjum. Budynek, przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego wymaga przygotowania do przyjęcia uczniów z klas 1-3. Malowanie, gipsowanie, wyrównanie ścian ale i niemniej ważne wyposażenie stołówki, korytarzy, świetlicy to to, co jest celem tegorocznego Workcampu.

Dyrekcja i rodzice oczywiście nie czekają tylko na naszą pomoc – wspólnie zabrali się za remont – sporego trzeba przyznać – obiektu. Część sal lekcyjnych jest już pomalowana, a pracownicy i rodzice wkładają mnóstwo energii, żeby przygotować budynek do nowego roku szkolnego – opowiada koordynator Projektu inż. Daniel Klimczak.

Jak co roku celem Workcampu jest nie tylko remont sam w sobie – inicjatywa ma na celu integrację młodzieży, studentów budownictwa, ale także wszystkich, którzy mają ochotę pożytecznie spędzić czas. Kolejną wartością dodaną jest to, że na Workcampie można się po prostu wiele nauczyć!
Dołączając do wydarzenia, każdy z Nas boi się, że nic nie umie, więc pewnie nie będzie potrzebny – tłumaczą uczestnicy Projektu – ale już od pierwszego dnia, starsi, bardziej doświadczenie koledzy pokazują jak robić, tłumaczą wszystko od podstaw. To po prostu przydatna wiedza, która przyda się w przyszłości.

Organizacja Projektu Workcamp była trudniejsza od poprzednich – chociażby ze względu na to, że mieliśmy mniej czasu na przygotowania. Pojawiały się obawy, czy w tak krótkim czasie uda nam się zebrać środki, czy znajdziemy chętnych wolontariuszy. Na szczęście po raz kolejny okazało się, że możemy liczyć zarówno na sponsorów, którzy są z nami od lat, jak i na nowych, pełnych zapału wolontariuszy. Dzięki temu uda nam się zrealizować założone prace, a we wrześniu odnowiona Szkoła przywita dzieci z klas 1-3.