Dzięki badaniom dr hab. Kamili Borowczyk wiemy, jak lakiery hybrydowe wpływają na płytkę paznokci – zachęcamy do zapoznania się z badaniami chemiczki Uniwersytetu Łódzkiego.
Nasze paznokcie zbudowane są z keratyny, która odpowiada m.in. za twardość naszych paznokci. Dwoma podstawowymi składnikami niezbędnymi do prawidłowej syntezy tego budulca są cysteina i metionina. To właśnie na zmianie ich zawartości w płytce paznokci kobiet, na skutek stosowania lakieru hybrydowego utwardzanego promieniowaniem UV skupiła się w swoich badaniach dr hab. Kamila Borowczyk z zespołu prof. dr hab. Rafała Głowackiego z Katedry Chemii Środowiska, Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.
Badania prowadzone w zespole Katedry Chemii Środowiska udowodniły, że stosowanie lakierów hybrydowych ma negatywny wpływ na płytkę paznokcia. Wpływ ten jest widoczny w ciągu normalnego funkcjonowania poprzez zwiększoną łamliwość, rozdwajanie i kruszenie się paznokcia. Zaobserwowane uszkodzenia mogą być tłumaczone uzyskanymi w badaniach wynikami. Z chemicznego punktu widzenia obserwujemy, że po 6 miesiącach stosowania stylizacji paznokci z wykorzystaniem promieniowania UV w znaczącym stopniu obniża się ilość aminokwasów budujących płytkę paznokcia – wspomnianych budulców – cysteiny i metioniny.
W przypadku pierwszego związku, czyli cysteiny ilość tego aminokwasów w płytkach po półrocznym stosowaniu lakierów hybrydowych zmniejszyła się o 22%, a w przypadku metioniny o ponad 30%!
Szczegółowe informacje: https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/jak-lakiery-hybrydowe-wplywaja-na-plytke-paznokci-badania-chemiczki-ul-ujawniaja-prawde-o-paznokciach
