Drużyna GUST z Politechniki Łódzkiej, 2 czerwca, po raz kolejny stanęła na podium międzynarodowego konkursu International Small Wind TurbineContest 2022, organizowanego przez Delft University of Technology w Holandii. W tegorocznych zmaganiach dwudziestoosobowa drużyna z Politechniki Łódzkiej zajęła drugie miejsce, wyprzedzając drużyny z Egiptu, Danii, Niemiec czy Holandii. Konkurs zwyciężyła drużyna z Uniwersytetu w Toronto, Kanada. Drużyna GUST zaprezentowała przydomową czterołopatową turbinę wiatrową o poziomej osi obrotu, w dwóch rożnych wersjach, ze względu na geometrię łopat. Najbardziej efektywną okazała się być wersja z najnowszą geometrią łopat ze skośnym zakończeniem. Prototyp turbiny, stworzonej przez studentów Politechniki Łódzkiej, wyprodukował ponad 1 KWh energii elektrycznej przy wietrze 13 m/s. Jest to nie tylko najlepszy wynik spośród wszystkich drużyn biorących udział w wydarzeniu, ale również rekord zespołu w jego siedmioletniej działalności.
Tegorocznej edycji konkursu towarzyszyła międzynarodowa konferencja TORQUE, która zrzesza pionierów energii wiatrowej z całego świata. Członkowie zespołu GUST mieli możliwość podzielić się wynikami swojej pracy przed uczestnikami najbardziej renomowanej konferencji naukowej dotyczącej energetyki wiatrowej w Europie, a ich stoisko, w części wystawowej wydarzenia, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.
Po tym sukcesie drużyna nie zwalnia tempa i już pracuje, na bazie konkursowych doświadczeń, nad nowymi ulepszeniami turbiny wiatrowej. W planach nie tylko kolejna edycja konkursu International Small wind TurbineContest 2023, ale również udział w prestiżowych konferencjach naukowych związanych tematycznie z energetyką wiatrową.
GUST (Generative Urban Small Turbine) to projekt studencki uruchomiony w październiku 2015. Projekt realizowany jest przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE) znajdującego się przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Skupia on studentów Politechniki Łódzkiej z Wydziału Mechanicznego, WEEiA, WOiZ, WFTiMS, WIPOŚ, Chemicznego oraz International Faculty of Engineering. Połączyła ich idea pracy nad bieżącym, realnym problemem dotyczącym energii wiatrowej, jak również chęć rozwoju własnych umiejętności inżynierskich i zdobycia praktycznego doświadczenia.
Udział w konkursie był dofinansowany z budżetu Miasta Łodzi w ramach zadania publicznego – Łódź akademicka – naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2022.
Źródło: GUST