Albert Einstein miał racje – Fale grawitacyjne istnieją!
Fale grawitacyjne, lub inaczej zmarszczki czasoprzestrzeni, które zostały przewidziane przez Alberta Einsteina w 1915 roku. Pierwszyrazzaobserwowane zostały jednak po 100 latach w roku 2015. Wykryte fale były echem zderzenia się dwóch czarnych dziur, oddalonych od Ziemi o 1,3 mld lat świetlnych.
Jesienią 2017 zarejestrowano po raz pierwszy jednocześnie błysk oraz fale grawitacyjne jednego zjawiska – zderzenia dwóch gwiazd neutronowych. Zapoczątkowało to nową erę w astronomii., która zyskała już swoją nazwę – fizyka, lub astronomia wieloaspektowa (multi-messenger astronomy).
– Pierwsze obserwacje fal grawitacyjnych potwierdzają ważne przewidywania ogólnej teorii względności, sformułowanej przez Alberta Einsteina w roku 1915. Są one kulminacją dekad wytężonej pracy o charakterze zarówno teoretycznym jak i eksperymentalnym. Posiadanie globalnej sieci złożonej z trzech detektorów otwiera nowe perspektywy dla astronomii wieloaspektowej (multi-messenger astronomy)
– mówi Federico Ferrini, dyrektor European Gravitational Observatory (EGO), gdzie znajduje się detektor Advanced Virgo.
Fale grawitacyjne wykryto w galaktyce NGC 4993. Było to jedno z najbliższych Ziemi zdarzeń tego typu.
– Naukowcy dopiero formułują modele wyjaśniające ten aspekt obserwacji, jednak z pewnością dzięki przedstawianym dziś obserwacjom przez następne lata dokona się duży postęp
– uważa profesor Zbigniew Szadkowski, kierownik Katedry Astrofizyki Wysokich Energii na Uniwersytecie Łódzkim.
Po więcej formacji zapraszamy do artykułu Biura Prasowego Uniwersytetu Łódzkiego:
https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/33704-ul-komentuje-fizyka-wieloaspektowa