Uniwersytet Łódzki jeszcze w tym roku otrzyma z tegorocznego budżetu dodatkowo ok. 20 mln zł – poinformował we wtorek w Łodzi wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin.
Łódzka uczelnia znalazła się wśród kilkunastu, które choć gorzej wypadły w tegorocznym algorytmie podziału dotacji podstawowej – podniosły swój poziom naukowy.
Jarosław Gowin przypomniał, że od początku tego roku finansowane szkół wyższych jest zmienione. Pod uwagę nie bierze się już ogólnej liczby studentów, a proporcję między liczbą studentów a liczbą pracowników naukowych. W nowym algorytmie podziału dotacji liczy się też jakość dokonań naukowych.
Według niego Uniwersytet Łódzki jest właśnie przykładem takiej uczelni. Jak mówił Gowin podczas spotkania z mediami, niedawno resort nauki zakończył ocenę dorobku naukowego szkół wyższych z ostatnich czterech lat i wyłonił grupę uczelni, które najpierw straciły na nowym algorytmie, ale podniosły poziom badań naukowych. Wśród nich jest właśnie UŁ.
Rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Antoni Różalski podziękował za przyznanie dodatkowych funduszy. Zwrócił uwagę, że od kilku lat UŁ realizuje projekt rozwoju badań naukowych, którego głównym celem jest podniesienie efektywności badawczej. „Wprowadziliśmy system oceny pracowników, gdzie kryterium są ich osiągnięcia badawcze; stworzyliśmy również centrum nauki, które wspiera znacząco pracowników badawczych w uzyskiwaniu grantów, w ich rozliczaniu. Efekt tych prac, to wynik tej oceny” – powiedział.
Szef resortu nauki przyjechał do Łodzi, aby wziąć udział w Konwencie Marszałków Województw. W trakcie spotkania mówił o przygotowywanej nowej ustawie o uczelniach, tzw. konstytucji dla nauki. Przekonywał, że ta ustawa gwarantuje podniesienie jakości zarówno kształcenia polskich studentów jak i podniesienie poziomu badań naukowych.
Zwrócił uwagę, że ze strony środowiska akademickiego słychać zarówno głosy krytyczne, ale też głosy zdecydowanie pozytywne. Jak mówił najwięcej obaw dotyczy powstawania rad uczelni. Według krytyków ich powstawanie zagrozi niezależności uczelni. Szef resortu nie zgadza się jednak z tym zarzutem. Przypomniał, że powstanie rad to jedno z zaleceń Komisji Europejskiej. „To, że większość rady ma pochodzić spoza uczelni w żaden sposób nie narusza jej autonomii, ponieważ wszyscy członkowie rady będą wybrani przez społeczność akademicką” – tłumaczył.
Obecny na spotkaniu rektor Politechniki Łódzkiej prof. Sławomir Wiak zwrócił uwagę, że nowa ustawa daje szansę na rozwój uczelni, potrzebne jest jednak zwiększenie nakładów na naukę. Bez tego reforma może się nie udać.
Z kolei gospodarz konwentu – marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień jest zdania, że wyższe uczelnie to perły, które trzeba pielęgnować. „Chcemy, aby te klejnoty służyły regionowi, aby związek między gospodarką, między możliwościami rozwoju młodych ludzi, kultury, edukacji, poziomu zdrowia a wyższymi uczelniami był widoczny” – stwierdził.
Oprócz Uniwersytetu Łódzkiego dodatkowe finansowanie otrzymają Uniwersytety: Gdański, Pedagogiczny w Krakowie, Ekonomiczny w Poznaniu, Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Ekonomiczny w Katowicach. Pieniądze dostaną także Politechniki: Gdańska, Śląska w Gliwicach, Częstochowska, Lubelska, oraz Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach i Papieskie Wydziały Teologiczne we Wrocławiu i w Warszawie. (PAP)
Źródło: PAP – Nauka w Polsce