Realizacja projektu została dofinansowana z UMŁ w ramach działania: Łódź akademicka – naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2023: zadanie: „Konkurs Zespołowego Tworzenia Gier komputerowych 2023 – Gamedev rodzi się w Łodzi w kwocie 22 500 zł”
W czwartek 29.06.2023 rozpoczną się finały 15 ogólnopolskiego konkursu Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych – ZTGK 2023 – organizowanego przez Wydział FTIMS Politechniki Łódzkiejwraz z szeregiem sponsorów, partnerów i przyjaciół skupionych wokół rozwoju gier komputerowych i przemysłów kreatywnych. Jest to największe w kraju wydarzenie łączące młodych twórców gier i środowisk wirtualnych ze specjalistami reprezentującymi krajowe i międzynarodowe firmy.
– Sercem wydarzenia są oczywiście uczestnicy i ich oryginalne projekty. – mówi Adam Wojciechowski, Dziekan Wydziału FTIMS Politechniki Łódzkiej, organizator konkursu – Niemniej każda osoba odwiedzająca konkurs będzie mogła doświadczyć swoistej atmosfery bycia twórcą gier poprzez uczestnictwo w testowaniu konkursowych projektów, ale również możliwość posłuchania jak oceniają te projekty specjaliści z branży gier. W ramach wydarzenia odwiedzający będą mogli zaprezentować swoje portfolio lub porozmawiać z przedstawicielami branży jak zacząć pracę w gamdevie. W skład profesjonalnego jury wchodzi kilkudziesięciu przedstawicieli przemysłu z takich firm jak Infinity Ward, INTEL, Something Random, Techland, 11bit studios, Afterburn, Render Cube, Big Cheese Studio, Teyon, Elympics , SUPERHOT, Bloober Team, Cleversan, Sperasoft oraz wielu innych przedstawicieli branż kreatywnych.
Tak zwane sesje hands-on, czyli możliwość zagrania w projekty konkursowe i porozmawiania z ich autorami oraz specjalistami z branży, odbędą się 29 czerwca 2023 pomiędzy godziną 10.00 a 17.00 w hali EXPO Łódź al. Politechniki 4. Zwycięzców poznamy w piątek 30 czerwca podczas gali finałowej, która rozpocznie się o godz. 10:30.
– Na konkursie możemy zobaczyć szerokie spektrum projektów. Począwszy od gier komputerowych, gier mobilnych oraz doświadczeń VR, aż do autorskich konceptów graficznych i animacji stworzonych w ramach ścieżek artystycznych. – dodaje Rafał Szrajber, organizator konkursu z ramienia ASP w Łodzi i Politechniki Łódzkiej – Młodzi twórcy mają okazję nie tylko wygrać nagrody ale przede wszystkim zyskać bezpośrednie kontakty do przedstawicieli branży gier, a bardzo często również ofertę pracy. Wielokrotnie w minionych edycjach uczestnicy na finałach ZTGK znajdywali wydawcę, który swoim doświadczeniem umożliwiał dopracowanie i publikację ich gry. W zeszłym roku tak było chociażby ze zwycięzcami ścieżki Mobile Games. Możemy zatem śmiało powiedzieć, że już od kilkunastu lat polski Gamedev rodzi się w Łodzi! – podsumowuje.
Wstęp na finały konkursu jest bezpłatny.
Informacje ogólne
ZTGK to ogólnopolskie forum akademicko-biznesowe, wydarzenie B2E (business2education), które kompleksowo oraz systematycznie promuje i wspiera rozwój przemysłów kreatywnych, współpracę uczelni i firm z branży gier komputerowych oraz branży wykorzystującej środowiska wirtualne. GGC (Game Graphics Contest) to część wydarzenia poświęcona działaniom kreatywnym wykorzystującym nowe media i technologie w projektowaniu i sztuce.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Wydział FTIMS, Politechniki Łódzkiej, gdzie oprócz kształcenia wykwalifikowanej kadry dla światowych potentatów z wymienionych obszarów przemysłu, w których Wydział FTIMS ma już 18-letnie doświadczenie, konkurs oraz towarzysząca wydarzeniu konferencja Conference on Game Innovations buduje współpracę w obszarze projektów naukowo-badawczych pomiędzy uczelniami, firmami i instytucjami kultury. Współorganizatorem konkursu jest Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, która od lat wspiera i promuje rozwój artystyczny w obszarach gier wideo i przemysłów kreatywnych.
Podobnie jak w latach poprzednich na konkursie będziemy gościć dużą liczbę studentów, firm i specjalistów na wydarzeniu, które wpisane jest od tylu lat w kalendarz polskiej branży Gamedev.
Konkurs ZTGK zakłada wyłonienie najzdolniejszych twórców i zespołów, których zainteresowania i pasja skupia się wokół tworzenia gier komputerowych oraz zastosowania innowacyjnych technologii VR w szeroko rozumianych obszarach kultury i biznesu.
W ramach konkursu przewidziane są następujące ścieżki tematyczne: Game Design, Game Development, Mobile Games, Virtual Environment, Show Your Project oraz Game Graphics Contest z kategoriami: Character Design, Environment Design, Asset Design oraz Animation. Od 2023 roku nowa kategoria to VR Art.
Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie ztgk.pl oraz kanale społecznościowym fb.com/ztgkpl
Zapraszamy!