Uczniowie i studenci do 22. roku życia mogą wziąć udział w Europejskim Konkursie Kosmicznym – Odysseus II. Konkursowe zadanie to przygotowanie projektu dotyczącego przestrzeni kosmicznej. Do wygrania m.in. staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca br.
Odysseus II to międzynarodowy konkurs o tematyce związanej z badaniami kosmicznymi skierowany do uczniów i studentów w wieku od 7 do 22 lat.
Przeprowadzany jest oddzielnie w trzech kategoriach wiekowych. Uczniowie w wieku 7-13 lat mogą rywalizować w kategorii Skywalkers, a ci między 14. a 19. rokiem życia – w kategorii Pioneers. Kategoria Explorers przeznaczona jest dla studentów w wieku 17-22 lata.
Na etapie szkoły podstawowej to konkurs nastawiony na naukę i zabawę – wystarczy stworzyć dzieło związane ze skojarzeniami o tematyce konkursowej. Na poziomie gimnazjalnym i studenckim można przygotować już własny kosmiczny projekt naukowy związany z jednym z zagadnień podanych w propozycjach konkursowych.
Jak informują organizatorzy konkursu, szeroka tematyka umożliwia studentom złożenie dowolnego projektu w jakikolwiek sposób związanego z badaniami kosmicznymi. W praktyce oznacza to, że praca konkursowa może w dużej mierze opierać się na wcześniejszych pracach czy publikacjach, na przykład w ramach pracy licencjackiej czy działalności koła naukowego.
Jedną z podstawowych idei konkursu jest równość szans wszystkich uczestników, niezależnie od ich płci czy statusu społecznego lub ekonomicznego, m.in. dlatego udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny. Natomiast w kategoriach Pioneers i Explorers, wprowadzono limit wydatków, które można ponieść na realizację swojego projektu konkursowego, np. przy tworzeniu modelu.
Głównymi nagrodami w konkursie Odysseus II są m.in.: wyjazd do Centrum Lotów Kosmicznych w Gujanie Francuskiej; staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej; wizyta w Cite de’l Espace w Tuluzie czy skomputeryzowany teleskop.
Konkurs jest realizowany w ramach programu Horyzont 2020 przez konsorcjum 14 europejskich instytucji, w tym Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Szczegółowe informacje na temat konkursu są dostępne na stronie: https://www.odysseus-contest.eu/pl/
Źródło: PAP – Nauka w Polsce