Zakończyły się prace nad realizacją eksperymentalnych fasad budynku zero-emisyjnego powstałych w ramach polsko-niemieckiego projektu „Promowanie zrównoważonego podejścia do efektywności energetycznej w budownictwie jako narzędzia ochrony klimatu w miastach Niemiec i Polski: opracowanie technologii fasady dla potrzeb budynków o zerowej emisji” finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Oficjalne otwarcie inwestycji odbyło się w poniedziałek 19 października 2015 roku o godz. 15:15 i było połączone z krótką prezentacją projektu oraz zwiedzaniem eksperymentalnych pomieszczeń.
W multidyscyplinarną współpracę w projekcie GPEE – Niemiecko-Polskiej na rzecz racjonalizacji zużycia energii (German-Polish Energy Efficiency Project) ze strony polskiej zaangażowany jest Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska oraz przedsiębiorstwo STO sp. z o. o., wiodący producent systemów ociepleń. Partnerami z Niemiec są: Hamburg University of Applied Sciences i firma Envidatec GmbH mająca wieloletnie doświadczenie w pracach prowadzonych na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków.
Znaczący i szybki skok technologiczny w budownictwie wymaga opracowania nowych technologii i nowego podejścia do projektowania ścian zewnętrznych, traktowanych nie tylko jako obudowa budynku, ale także aktywny system pozyskiwania energii. Jednocześnie niezbędne jest znaczne ograniczenie strat ciepła tak, aby na przestrzeni całego roku uzyskać dodatni bilans energetyczny. Obecnie brakuje nowatorskich prac, które łączyłyby ogół zagadnień związanych ze zmianami klimatu, efektywnością energetyczną oraz zrównoważonym rozwojem. Wprowadzenie rozwiązań materiałowych i technologicznych poprawiających standard energetyczny nowych i istniejących budynków ma obowiązywać – zgodnie z Dyrektywą nr 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków” – od 2020 roku (od 2018 dla obiektów użyteczności publicznej).
Zdaniem dr hab. inż. Dariusza Heima, kierownika projektu GPEE zastosowane w projekcie najnowsze technologie oraz innowacyjne rozwiązania przegród zewnętrznych, w połączeniu ze specjalistycznym sprzętem do monitoringu parametrów fizycznych pozwolą na rozwiązanie wielu problemów naukowych współczesnego budownictwa.
– Pozwolą one jednocześnie na testowanie w rzeczywistych warunkach zaproponowanych rozwiązań oraz na wdrożenie ich do praktyki budowlanej – mówi dr hab. inż. Dariusz Heim i podkreśla, że realizacja projektu wpłynie również na zwiększenie potencjału regionu łódzkiego w zakresie wykorzystania energii odnawialnej.
Źródło: Materiał prasowy Rzecznika PŁ