Łódzkie firmy wznawiają zatrudnianie pracowników. Ericpol Telecom ogłasza właśnie wielki nabór.
Łódzki Ericpol to największy polski eksporter IT, m.in. oprogramowania i konsultingu telekomunikacyjnego. Sprzedaje to głównie na Zachodzie. Firma ma oddziały w Krakowie i Warszawie, a także spółki w Szwecji, na Ukrainie i Białorusi. W sumie zatrudnia prawie 900 pracowników. Tylko w pierwszej połowie tego roku przyjmie kolejnych 200 osób, i to głównie w Łodzi!
Ericpol poszukuje specjalistów z doświadczeniem oraz absolwentów kierunków technicznych. Ważne, by dobrze znali język angielski. – Tuż po zatrudnieniu kierujemy pracowników na intensywne szkolenia, również zagraniczne – wyjaśnia Katarzyna Kmak-Tendera odpowiedzialna w Ericpolu za rekrutację.
Łódzka spółka nie narzeka na kryzys. – Mamy bardzo dobrą markę na międzynarodowym rynku. Liczba zamówień stale rośnie, i to dlatego musimy zwiększyć zatrudnienie – mówi Marek Gajowniczek, dyrektor generalny Ericpol Telecom.
Już w ubiegłym roku spółka zanotowała 20-proc. wzrost przychodów. Ten rok będzie jeszcze lepszy. I nie tylko dla Ericpola. – Branża informatyczna bała się spadku zamówień i że firmy przestaną inwestować w IT. Ale od lutego znów mamy mnóstwo pracy – opowiada Kamil, informatyk w ILIX.
Programistów szukają też inne spółki informatyczne, m.in. Intersoft oraz FPL. Nawet jeśli nie na stałe, to już teraz starają się wyłowić najzdolniejszych. Wiosną spodziewana jest walka o studentów ostatnich lat i absolwentów uczelni.
Potwierdzają to eksperci Pracuj.pl, którzy zauważają, że właśnie zaczyna się wielki boom na praktyki. Portal oferuje na bieżąco około 300 propozycji dla stażystów, najwięcej dotyczy handlowców. – Czy to firma informatyczna, czy produkcyjna, dziś musi się skupić na sprzedaży. Bo znów zaczyna się walka o rynek – mówi Hanna Walas, doradca personalny. Jej zdaniem czeka nas to, co działo się zaraz po kryzysie w 2000 roku. 90 proc. ofert zatrudnienia brzmiało: „efektywnych handlowców poszukujemy, w zamian służbowe auto i telefon komórkowy”.
Zdaniem pracowników Powiatowych Urzędów Pracy w Łodzi najgorsze dni na rynku pracy mamy już za sobą. Tłumy bezrobotnych – o czym pisaliśmy – rejestrowały się w styczniu. To dlatego, że tracący pracę czekali do nowego roku, by otrzymać zasiłek według nowych zasad – wyższy o 150 zł niż w 2009 roku. W efekcie stopa bezrobocia w Łodzi skoczyła do ponad 9 proc., a województwie przekroczyła 12 proc. – To jednak maksimum – mówią eksperci.
Dziś Manpower Polska opublikuje wyniki badania przewidywalnego zatrudnienia na drugi kwartał tego roku. Szacuje duży wzrost zatrudnienia (o 9 proc. w stosunku do pierwszego kwartału). Zdradza też, że Polska znajduje się na czele 17 badanych w Europie krajów, jeśli chodzi o optymizm pracodawców co do przyjmowania pracowników.
Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź