Pochodzący z Haiti 42-letni Hugues Gentillon, doktorant w dziedzinie radiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, został najpopularniejszym zagranicznym studentem w Polsce w konkursie Interstudent 2014. Głosowało na niego ponad 50 tysięcy internautów.
Konkurs szósty rok z rzędu przeprowadziły Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Hugues został nominowany do nagrody przez macierzystą uczelnię. Wykładowcy docenili jego różnorodne zainteresowania. „Jest bardzo dobrym lekarzem, a zarazem artystą”– napisali w uzasadnieniu.
W pracy naukowej Hugues Gentillon zajmuje się komputerowym wspomaganiem badań USG i rezonansu magnetycznego mózgu płodu.
Ale jest też artystą – jeszcze podczas studiów lekarskich zrobił dyplom magisterski w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jego pasją jest reżyseria, a krótkometrażowy film „Love Me Haiti” zdobył wiele nagród i był pokazywany na festiwalu w Cannes.
Hugues szkołę średnią skończył na rodzinnym Haiti, później studiował w USA i Francji.
– Łódź oferowała program, po którym mogę być lekarzem w Stanach Zjednoczonych. Dlatego się zdecydowałem na studia tutaj – mówi. W sumie spędził w Łodzi sześć lat.
– To wspaniałe miasto. Jednak nie zdecydowałem jeszcze, gdzie zostanę na stałe. Może pojadę do Szwecji albo do Stanów Zjednoczonych – mówi.
Konkurs Interstudent nagradza najbardziej aktywnych studentów zagranicznych, którzy angażują się w życie uczelni i pomagają kolegom. Uczelnie zgłosiły w sumie 120 kandydatów z różnych typów studiów. Jury pod przewodnictwem prof. Włodzimierza Nykiela, rektora Uniwersytetu Łódzkiego, wybrało Huguesa do grona 22 finalistów. Później jury wybrało po jednym z kandydatów dla studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Swoją kandydaturę typowali też internauci. I to głosowanie wygrał Hugues Gentillon.
– Wygrana jest dla mnie bardzo ważna. To ciekawe doświadczenie – mówi doktorant.
Do Łodzi z roku na rok przyjeżdża coraz więcej studentów zagranicznych. Na Uniwersytecie Medycznym studiuje około 400 osób z zagranicy, najwięcej z: Kanady, USA, Arabii Saudyjskiej, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Cudzoziemcy uczą się na prowadzonych w języku angielskim studiach lekarskich i dentystycznych.
Na Politechnice Łódzkiej około 400 zagranicznych studentów zapisanych jest na normalny tok studiów, 250 to studenci Erasmusa, którzy przyjechali na jeden semestr.
Na Uniwersytecie Łódzkim w 2013 roku ich liczba przekroczyła tysiąc osób. W roku akademickim 2014/ 2015 jest ich już 1.100, ale w letnim semestrze pojawią się kolejni.
– Zagranicznych studentów coraz bardziej widać w życiu uczelni, na studenckich imprezach, a także na ulicach Łodzi– podkreśla Tomasz Boruszczak, rzecznik prasowy Uniwersytetu Łódzkiego. – Dla uczelni przynoszą też całkiem wymierną korzyść, podnosząc tzw. wskaźnik umiędzynarodowienia uczelni. To przekłada się na punkty w rankingach uczelni – tłumaczy.
W całej Polsce studiuje około 40 tysięcy obcokrajowców.
Źródło: Dziennik Łódzki