Dr inż. Łukasz Albrecht z Instytutu Chemii Organicznej PŁ został finalistą XIV edycji Nagród Naukowych POLITYKI. Jest jednym z piętnastu młodych naukowców wybranych przez Kapitułę konkursu złożoną z wybitnych profesorów. Prowadzi badania nad modyfikacją i wykorzystaniem katalizatorów o ściśle zdefiniowanej budowie przestrzennej w syntezie związków biologicznie ważnych. Opracowywane przez naukowca rozwiązania mogą posłużyć jako innowacyjne narzędzia do przygotowywania nowych leków, pestycydów i innych związków organicznych o dużym znaczeniu utylitarnym.
– Prowadzone badania są realizowane w ramach dwóch prestiżowych projektów badawczych skierowanych do młodych naukowców: Lider (finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) oraz Homing Plus (finansowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej). Dzięki uzyskanemu finansowaniu udało mi się stworzyć nowy zespół badawczy zajmujący się tematyką katalizy asymetrycznej w skład którego wchodzą młode, entuzjastyczne osoby na różnym etapie kariery naukowej: młodzi doktorzy, doktoranci oraz studenci – wyjaśnia młody naukowiec.
Przed nim drugi etap konkursu, wybór laureatów. Kapituła Społeczna, której nie tworzą już uczeni, lecz osoby pełniące ważne funkcje w przestrzeni publicznej, we wrześniu zdecydują o składzie zwycięskiej piątki. Laureatów poznamy podczas gali 19 października. Zdobędą oni jednorazowe stypendia w wysokości 30 tys. zł. Każdy z pozostałych finalistów otrzyma 10 tys. zł stypendium.
Fundacja Tygodnika POLITYKA od 2001 roku prowadzi program stypendialny skierowany do młodych naukowców „Zostańcie z nami!” – od 2011 pod nazwą Nagrody Naukowe POLITYKI. Poprzez akcję prowadzoną na łamach tygodnika POLITYKA promowane są wartościowe wzory kariery na przekór popkulturowym trendom, akcentując intelekt i pracowitość, które niepostrzeżenie stały się walorami drugorzędnymi.
Źródło – PŁ