Chcesz oddać krew i ocalić czyjeś życie? Rusza 33. edycja Wampiriady!

Od 14 listopada rozpoczyna się jesienna edycja Wampiriady, podczas której będzie można oddawać krew, zarejestrować się do bazy dawców szpiku i pomóc potrzebującym. Akcja na łódzkich uczelniach będzie trwała przez niemal miesiąc.

Wampiriada jest studencką kampanią honorowego krwiodawstwa, organizowaną przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS). Poza oddawaniem krwi chętni mogą również zarejestrować się jako dawca szpiku w akcji ,,Szpik to me”.

Co trzeba wiedzieć?

Krew

Przed oddaniem krwi koniecznie należy zjeść lekkie śniadanie i napić się pół litra wody. Dzięki temu proces pobierania będzie szybszy, a po jego zakończeniu nie odczujesz żadnych dolegliwości czy nudności.

Warto także pamiętać, że w przypadku choroby, spożywania alkoholu w okresie do 48 godzin lub czynnego brania leków, należy wstrzymać się z decyzją o uczestnictwie w Wampiriadzie. W przypadku wątpliwości co do możliwości oddania krwi można skonsultować się z lekarzem na akcji.

Każdorazowo przy oddawaniu krwi należy także zabrać dokument tożsamości.

Szpik

Przy okazji oddawania krwi, w trakcie Wampiriady może dobrowolnie zapisać się do bazy dawców szpiku. W tym celu pielęgniarka pobiera dodatkową próbkę krwi do badań, która następnie może dotrzeć do osoby chorej na białaczkę lub inne choroby (tylko w przypadku, kiedy będzie zgodność genetyczna).

Wielu dawców nigdy nie będzie oddawać szpiku innej osobie, ponieważ zgodność zachodzi bardzo rzadko. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby w bazie było jak najwięcej osób, co z kolei nieco zwiększa prawdopodobieństwo uratowania komuś życia!

Terminy

Jesienna edycja Wampiriady potrwa od 14 listopada do 10 grudnia. Krew będzie można oddawać w kilkunastu miejscach uczelnianych na terenie Łodzi.

Dokładny harmonogram dostępny na FB.