Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej od nowego roku akademickiego 2016/2017 uruchamia nowy kierunek studiów pierwszego stopnia (inżynierskich) biogospodarka.
Biogospodarka to interdyscyplinarny kierunek międzyuczelniany o unikatowych celach i efektach kształcenia, realizowany w ramach porozumienia o współpracy UT3, pomiędzy trzema uczelniami technicznymi, tj. Politechniką Łódzką, Politechniką Warszawską i Wojskową Akademią Techniczną.
Każda z uczelni będzie prowadzić rekrutację na ten kierunek indywidualnie. Przewidywany limit miejsc to 30 osób na każdej z uczelni. Warto podkreślić rolę mobilności wewnętrznej oraz fakt, że studenci będą realizować wspólny program kształcenia: trzy pierwsze semestry w macierzystej uczelni, następne trzy semestry, tzw. semestry rotacyjne, będą realizowane odpowiednio w PŁ (sem. IV), PW (sem. V) i WAT (sem. VI). Ostatni semestr, dyplomowy (sem. VII), będzie realizowany w macierzystej uczelni. Absolwenci kierunku biogospodarka otrzymają wspólny dyplom ukończenia studiów inżynierskich trzech uczelni.
Międzyuczelniany kierunek Biogospodarka jest unikatowy ze względu na kompleksowe podejście do nowych rozwiązań w biogospodarce. To pierwszy w Polsce kierunek inżynierski o tak zdefiniowanych celach kształcenia. Połączenie potencjału trzech renomowanych uczelni daje dodatkową wartość temu kierunkowi studiów.
– Biogospodarka to dziedzina związana z procesami i technologiami przetwarzania odnawialnych zasobów naturalnych , ich wykorzystania do produkcji żywności, wyrobów przemysłowych, energii i biopaliw, ze zrównoważonym gospodarowaniem surowcami naturalnymi, wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii, gospodarką odpadami, w tym recyklingiem – mówi dr hab. inż. Anna Diowksz, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności. – Globalny rynek biogospodarki, jest jednym z najbardziej kompleksowych i dynamicznie rozwijających się sektorów przemysłu.
Poznawanie nowych technologii w obszarze biogospodarki, w tym szczególnie w zakresie przetwórstwa spożywczego, inżynierii środowiska, bioenergetyki oraz procesów przemysłowych przygotowuje absolwenta do realizacji wyzwań tej nowoczesnej dziedziny nauki i przemysłu.
Jak podkreśla prodziekan dr hab. inż. Anna Diowksz – Program studiów kształtuje umiejętność innowacyjnego podejścia do rozwiązywania problemów oraz kompetencje do współpracy nauki i biznesu. Absolwent tego międzyuczelnianego kierunku będzie inżynierem przygotowanym do projektowania urządzeń, procesów i systemów niezbędnych w biogospodarce.Inżynierowie biogospodarki będą potrafili kreować interdyscyplinarne rozwiązania łączące wiedzę z biotechnologii, inżynierii środowiska oraz budowy i eksploatacji maszyn, z uwzględnieniem logistyki, ekonomii, regulacji prawnych oraz zarządzania własnością intelektualną.
Źródło: Informacje Rzecznika Prasowego Politechniki Łódzkiej