75-lecie Uniwersytetu Łódzkiego za nami, jednak ze względu na sytuację epidemiczną część celebracji musiała zaczekać na rok 2021. Wśród projektów upamiętniających uniwersyteckie „urodziny” znalazła się m.in. realizacja uli, której proces oficjalnie rozpoczął się w tym miesiącu. W pierwszej połowie lutego UniLodz podpisał ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej umowę, dzięki której na dachu Biblioteki stanie pasieka składająca się z 5 uli. Inicjatywa nosi nazwę Beeblioteka UniLodz.
Pszczele domy zajmą swoje miejsce wiosną – planowany termin instalacji to początek kwietnia. Montaż poprzedzą gruntowne porządki oraz specjalne przygotowania dachu. Ule zasiedlone zostaną z kolei na przełomie kwietnia i maja, gdy na dworze zrobi się dostatecznie ciepło. Od tamtego momentu będą pod ścisłą opieką profesjonalnych pszczelarzy. Latem, w jednym ulu, pszczela rodzina może rozrosnąć się nawet do 80 000 owadów!
– Uniwersytet Łódzki (nasz UL) staje się coraz bardziej „zielony”. To jeden z naszych priorytetów. Kampus to nie tylko miejsce nauki i pracy, ale również część terenu miejskiego, który powinien jak najlepiej współpracować z naturą, również dla naszego dobra. Już teraz zapraszam na otwarcie naszej pierwszej uniwersyteckiej pasieki – mówi prof. Elżbieta Żądzińska, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.
Istnieje bardzo wiele korzyści płynących z hodowli pszczół na terenach miast. Przede wszystkim owady te zapylają miejskie rośliny, co umożliwia wydawanie nasion i owoców, które z kolei pozwalają na podtrzymywanie populacji pszczół. Zielone okolice Biblioteki UniLodz to idealne miejsce dla uli – szczególnie istotne jest w tym przypadku sąsiedztwo Parku im. Jana Matejki oraz okolicznych skwerów kampusu uniwersyteckiego.
– Jak przekonują pszczelarze, pszczoły nie są agresywne. Aby chciały nas zaatakować, same muszą czuć się zagrożone, więc dopóki nie przeszkadzamy im w ich pracy, możemy czuć się spokojni – wyjaśnia Beata Gamrowska z Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.
Podpisanie umowy ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej to kolejny krok w tworzeniu uniwersyteckiego portfolio dobrych eko praktyk. Miejskie ule zainicjowane przez Bibliotekę UniLodz mają przyczynić się do popularyzowania wiedzy na temat pszczół i pszczelarstwa wśród społeczności akademickiej i mieszkańców Łodzi. Za sprawą Beeblioteki możliwe też będzie uświadamianie, jak ogromne znaczenie mają te owady dla człowieka.
Uczelnia będzie otrzymywać część pożytku z miodobrania, które będzie konfekcjonowane w zależności od potrzeb. Miejski miód, ze względu na bardzo różnorodne rośliny, ma wyjątkowy smak i kolor.
Postępująca w szybkim tempie degradacja środowiska naturalnego sprawia, że działania, które mają wpływ na zahamowanie tego procesu, stały się nieodłącznym elementem codziennego życia każdego z nas. Dbanie o przyrodę wyszło ze sfery mile widzianych, ale nieobligatoryjnych gestów dobrej woli do sfery obowiązków, jakie będą mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. Obowiązki te warto wykonywać indywidualnie, ale też i w ramach większych społeczności – takich jak społeczność akademicka. Zapraszamy do zapoznania się z uniwersyteckim katalogiem dobrych eko praktyk:
Źródło: www.uni.lodz.pl