Aleksandra Wilczyńska studiuje na Politechnice Łódzkiej, ale myślami często przebywa w kosmosie. Należy do zespołu Innspace, który tworzą studenci i absolwenci z różnych polskich uczelni. Ich projekty znajdują uznanie jury międzynarodowych konkursów. Ostatnio zespół Innspace zajął 4. miejsce w konkursie Moon Base Design Contest zorganizowanym przez stowarzyszenie Moon Society z USA.
Drużyna z Polski, w której pracowała nasza studentka, wykonała za pomocą druku 3D projekt bazy na Księżycu. Miał być on koncepcją realną do jej zmaterializowania, a nie fantazją z gatunku science fiction.
Baza Xors składa się z 4 modułów. Ich pokrycie grubą warstwą regolitu księżycowego za pomocą technologii druku 3D stanowiłoby dodatkową ochronę przed promieniowaniem.
Kluczową rolę w podtrzymywaniu warunków do życia w tej bazie odgrywają algi. Mix specjalnie dobranych mikroorganizmów, w tym bakterii, cyjanobakterii i mikroglonów, spełnia funkcje oczyszczania ścieków i innych zanieczyszczeń wodnych. Dodatkowy tlen dostarczają mikroglony uformowane jako panele naścienne. Zespół wykorzystał lampy emitujące światło widzialne, ale też podczerwone i UVA oraz UVB, żeby lepiej imitować światło słoneczne.
Polski zespół ulokował bazę na południowym biegunie Księżyca w pobliżu krateru Shackleton. Słońce oświetla to miejsce przez prawie cały czas, podczas gdy wnętrze krateru tonie w ciemnościach. Dzięki temu położeniu habitat ma dostęp do wody uwięzionej w postaci lodu na i pod powierzchnią Księżyca.
Aleksandra Wilczyńska, podobnie jak kilka osób z drużyny ma doświadczenie kosmiczne. Brała udział w najdłuższej w Polsce analogowej misji kosmicznej, organizowanej przez Analog Astronaut Training Center. Spędziła w habitacie 6 tygodni, realizując przy tym ciekawe eksperymenty. Prowadziła badania wzrostu roślin w warunkach stymulujących grawitację na Księżycu oraz… hodowlę karaluchów, które mogą zostać w przyszłości wykorzystane jako alternatywne źródło pożywienia. Wraz z załogą w ramach konkursu ,,Home on the Moon” stworzyła projekt szpitala Księżycowego ,,Alldream Lunar Institute”. Publikacje z tego projektu zostały zaprezentowane na The Mars Society Convention oraz 1st Online Global Moon Village Workshop & Symposium.
Zespół Innspace tworzą: Justyna Pelc, Piotr Torchała, Magdalena Łabowska, Beata Suścicka, Łukasz Sokołowski, Małgorzata Popiel, Hubert Gross, Arkadiusz Kołodziej, Ewa Borowska, Aleksandra Wilczyńska, Michał Garus, Cyrus Sidor i Marcin Zieliński. Partnerem projektu Xors jest Hoya Lens Poland.
Źródło: Materiał Rzecznika Prasowego PŁ