We wtorek (17 marca) pokazano prototyp ARUZa czyli Analizatora Rzeczywistych Układów Złożonych, który powstanie w łódzkim Technoparku.
To niezwykłe urządzenie, które wymyślono w Politechnice Łódzkiej, a które do końca lipca wybuduje w Technoparku firma Ericpol, może zrewolucjonizować badania naukowe.
Będzie to wielka, ważąca 50 ton konstrukcja, która zajmie pomieszczenie o wysokości 5,40 m i średnicy 16 m. Utworzy ją 20 paneli, w których znajdą się 3 tysiące specjalnie zaprojektowanych systemów elektronicznych, połączonych kablami o łącznej długości 100 kilometrów.
Analizator umożliwi symulację złożonych zjawisk i procesów, np. przebiegu reakcji chemicznych w skomplikowanych układach molekularnych i biologicznych, niezbadanych zjawisk fizykochemicznych, ekonomicznych czy nawet socjologicznych. Ich naturę i przebieg będzie można poznać szybko i tanio.
Zamiast od razu prowadzić skomplikowane, czasochłonne i kosztowne badania rzeczywiste, będzie można skorzystać z symulacji na ARUZie. Jego ogromna moc obliczeniowa pozwoli je przeprowadzać tysiąc, a może i 10 tys. razy szybciej niż przy pomocy dotychczas znanych metod. ARUZ stworzy nowe możliwości dla przemysłu farmaceutycznego (np. do opracowywania skuteczniejszych leków, czy nowych opatrunków), kosmetycznego, inżynierii materiałowej, bionanotechnologii i innych dziedzin nauki.
Analizator będzie główną częścią Laboratorium Symulacji Molekularnych powstającego w łódzkim Technoparku. Pokazany wczoraj w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych PŁ, zbudowany przez firmę Ericpol prototyp to tylko jeden z 20 paneli przyszłego urządzenia.
Źródło: Dziennik Łódzki