W środę, 23 września, rozpoczęła się w Politechnice Łódzkiej trzydniowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa Architektów – 12th European Architectural Envisioning Association Conference, w której uczestniczą goście z wielu ośrodków naukowych na świecie.
– Znaczna większość prelegentów reprezentuje zagraniczne ośrodki naukowe z Europy, ale są również architekci ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin i Izraela – informuje dr hab. inż. arch. Anetta Kępczyńska-Walczak z Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ, która przewodniczy Konferencji.
Konferencja koncentruje się wokół trzech głównych tematów: obrazowania, percepcji i przekazu wiedzy o dziedzictwie kulturowym.
Pierwszy z nich związany z obrazowaniem dziedzictwa przemysłowego nawiązuje do XIX-wiecznych korzeni Łodzi i faktu, że rok 2015 jest rokiem Europejskiego Dziedzictwa Technicznego i Przemysłowego. W czasie obrad będą poruszane kwestie rewitalizacji, roli i wpływu budynków przemysłowych na wizerunek miast.
Architekci będą też dyskutować o postrzeganiu przeszłości, w szczególności w odniesieniu do problemów w pojmowaniu dziedzictwa i ochrony zabytkowego miejskiego krajobrazu.
Trzeci blok tematyczny wiąże się z przekazem wiedzy o dziedzictwie kulturowym, edukacją i badaniami w tym zakresie. Ważnym problemem do dyskusji jest też sposób w jaki należy komunikować się w kwestiach związanych z dziedzictwem kulturowym.
Miejscem konferencji jest budynek Centrum Technologii Informatycznych (ul. Wólczańska 217/223).
Więcej: https://eaea12-2015.p.lodz.pl/index.php
Źródło: Informacje Rzecznika Prasowego Politechniki Łódzkiej