Dr Jacek Stańdo, prof. PŁ z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej został uhonorowany nagrodą Ambasador Innowacyjności. Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki przyznał to prestiżowe wyróżnienie za „wybitne zaangażowanie w liczne projekty, mające na celu rozwój innowacji w Polsce, a także przyszłościowe, nieszablonowe myślenie oraz nowe rozwiązania”.
Dr Jacek Stańdo jest matematykiem i pasjonatem wdrażania do procesu kształcenia nieszablonowych rozwiązań, które pobudzają kreatywność i zapał do nauki. Znajduje to swój wyraz w realizowanych projektach finansowanych z Unii Europejskiej. Obecnie jest kierownikiem 6 projektów o wartości ponad 20 milionów złotych. Czemu poświęcone są te projekty?
Związane są głównie z przygotowywaniem atrakcyjnych materiałów dydaktycznych. I tak – w ramach projektu Tworzenie e-materiałów dydaktycznych do języków obcych – (język włoski) realizowanego przy współpracy Uniwersytetu Łódzkiego jest przygotowywanych 400 multimedialnych lekcji do nauki języka włoskiego.
E-materiały dla branży: opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, ochrony bezpieczeństwa osób i mienia to projekt, w którym powstaną 94 e-zasoby multimedialne do nauki w zawodach związanych z wymienionymi w tytule branżami. Projekt realizowany jest przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Materiały opracowane w obu wymienionych projektach zostaną udostępnione na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej (zpe.gov.pl), która jest rekomendowana przez MEiN jako narzędzie nowoczesnego kształcenia.
Kolejne trzy projekty dotyczą współpracy szkoły z uczelnią w kształceniu w branży mechanicznej (technik mechanik) i elektroenergetycznej (technik elektryk i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej). Celem działań jest opracowanie programu nauczania dostosowanego do potrzeb rynku pracy oraz pilotażowe wdrożenie przykładowych rozwiązań w klasie patronackiej w ZSZ w Tomaszowie Mazowieckim.
Dr Stańdo kieruje też projektem finansowanym z programu Erasmus +. Jak mówi – Projekt ten tworzy nowy, innowacyjny wymiar uczenia się i nauczania geometrii oraz rozumowania przestrzennego w wielowymiarowym środowisku.
Obecnie dr Jacek Stańdo rozpoczął prace nad projektem: „Nowoczesny model inteligentnego systemu pomiaru efektów uczenia się z matematyki na różnych poziomach Europejskiej Ramy Kwalifikacji”.
Źródło: Politechnika Łódzka