Laureatką Nagrody im. Mieczysława Rakowskiego, została Anna Wiśniewska-Grabarczyk za pracę „»Czytelnik« ocenzurowany. Literatura w paratekstach–recenzjach cenzorskich okresu stalinizmu (na materiale GUKPPiW z 1950 roku)”, napisaną pod kierunkiem dr hab. Marzeny Woźniak-Łabieniec, obronioną w Katedrze Literatury Polskiej XX i XXI wieku Uniwersytetu Łódzkiego.
Według przewodniczącego Jury, Wiesława Władyki z redakcji POLITYKI, praca magisterska Anny Wiśniewskiej-Grabarczyk łączy w sobie perspektywę ogólną, kontekstową, ukazującą procesy i zjawiska uniwersalne dla polskiego stalinizmu, ideologiczne jak i praktyczne, jak również te konkretne, osobne i jednostkowe. Dzięki wykorzystaniu materiałów archiwalnych autorka wniknęła w pracę cenzorską, pokazała jak – według trafnego określenia – groza mieszała się tam z groteską, jak to wyglądało na co dzień.
W skład kapituły przyznającej Nagrodę POLITYKI weszli także: dr Barbara Klich-Kluczewska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorowie Marcin Kula z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Jerzy Kochanowski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Marian Turski z redakcji POLITYKI.
W konkursie przyznano Nagrodę główną oraz dwa wyróżnienia: dla Roberta Dudzińskiego za pracę „Produkcje sensacyjno-kryminalne Telewizji Polskiej w latach 1965–1989” napisaną pod kierunkiem promotora, dr-a hab. Pawła Kaczyńskiego, z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dla Jakuba Szumskiego za pracę „Rozliczenia z ekipą Edwarda Gierka (wrzesień 1980 – grudzień 1981)”, powstającą pod kierunkiem promotora, dr hab. Marcina Zaremby z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak poinformowała Anita Brzostowska, Z-ca Pionu Wydawniczego POLITYKI, prace zgłoszone do konkursu cechowała duża różnorodność tematyczna i metodologiczna. Nadesłano prace z wydziałów historycznych, politologicznych, polonistycznych, socjologicznych i prawnych. Znalazły się wśród nich zarówno monografie krytyczno-literackie czy historiograficzne, jak i rozprawy o charakterze interdyscyplinarnym, w których wykorzystywano źródła rzadko wcześniej wykorzystywane.
Więcej informacji na temat Nagrody:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1642085,1,nagrody-im-mieczyslawa-f-rakowskiego-rozdane.read
Źródło: Informacje Rzecznika Prasowego Uniwersytetu Łódzkiego