Pierwsi absolwenci unikatowego kierunku biogospodarka, który prowadzą wspólnie czołowe polskie uczelnie techniczne: Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska i Wojskowa Akademia Techniczna opuścili mury Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ. Inżynierowie ze wspólnym dyplomem tych trzech uczelni doceniają perspektywy zawodowe oraz możliwość kształcenia się na różnych uczelniach. Jest to jedyny taki program w Polsce.
W całej Unii Europejskiej promowany jest najnowszy trend, znany pod pojęciem less/zero waste czyli mniej/zero śmieci. Taki styl życia wiąże się z biogospodarką o obiegu zamkniętym, dzięki której zmniejsza się ilość generowanych odpadów, które później trzeba unieszkodliwiać lub składować.
Jak mówi absolwentka pierwszego rocznika studiów inżynierskich Weronika Śliżewska – Poznany przeze mnie zakres wiedzy jest bardzo szeroki i łączy w sobie, wydawałoby się, że odległe zagadnienia. Wydaje mi się, że właśnie takie powinny być studia w dzisiejszych czasach.
Studiowanie na kierunku biogospodarka jest o tyle ciekawe, że zajęcia prowadzone są na wszystkich uczelniach partnerskich. Warszawskie uczelnie wypełniły już limity miejsc, ale nie jest za późno, dla tych którzy chcą przygodę z biogospodarką rozpocząć w Politechnice Łódzkiej.
Młodzież, która zdecyduje się podjąć studia na biogospodarce w PŁ, spędzi tu cztery pierwsze semestry, piąty w Politechnice Warszawskiej, a szósty – na WAT. Dyplom zrealizują na PŁ, ale będzie to dyplom trzech uczelni! A studia II stopnia mogą odbywać w Łodzi lub w Warszawie.
Silnie interdyscyplinarny program studiów uwzględnia najnowsze rozwiązania technologiczne oraz osiągniecia naukowe związane z biogospodarką, uregulowania prawne oraz podstawy ekonomii i logistyki bioproduktów.
Zdaniem Radosława Błońskiego, tegorocznego absolwenta – Studiowanie na kierunku biogospodarka otwiera furtkę do zdobywania doświadczenia zawodowego w najprężniej rozwijających się sektorach przemysłu.
Źródło: www.p.lodz.pl