Wyszukiwarka

Ukryj panel

Rozmowa rekrutacyjna

Kilka małych kroków do dużego sukcesu

KROK  I …

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ROZMOWY REKRUTACYJNEJ:

1. Po pierwsze paraliżujący stres mija po odbyciu kilku, kilkunastu rozmów przy ubieganiu się o pracę. Warto chodzić na rozmowy, obycie  z trudnymi sytuacjami powoduje przystosowanie  się organizmu i pozbycie wielu niepożądanych reakcji.

2. Wysiłek fizyczny – doskonały sposób na stres – bieganie, pływanie, tańczenie, spacer, jeśli denerwujesz się rozmową kwalifikacyjną, zrób sobie długi, męczący spacer, pojedz rano na basen, pobiegaj, podczas przyjemnego wysiłku fizycznego organizm wytwarza endorfiny substancje, które działają przeciwbólowo i wyzwalają uczucie przyjemności i odprężenia.

3. Ćwiczenia relaksacyjne – głębokie oddychanie, muzyka relaksacyjna, kąpiel w olejkach zapachowych, masaż. Poproś o pomoc przyjaciół, rodzinę – niech zadbają o twój dobry nastrój, optymizm.

4. Zadbaj o wszystkie szczegóły jak ubiór, makijaż, jak również właściwa asertywna postawa (asertywność to umiejętność wyrażania opinii, odmawiania w sposób nieuległy i nieraniący innych, przyjmowania krytyki, ocen i pochwał, autentyczność, elastyczność zachowania, świadomość siebie (wad, zalet, opinii), wrażliwość na innych ludzi i stanowczość. Osoba asertywna ma jasno określony cel i potrafi kontrolować własne emocje)

5. W autoprezentacji bardzo ważna jest mowa naszego ciała. Aby zrobić dobre wrażenie do firmy wchodzimy pewnym krokiem, wyprostowani, nie zapominając o uśmiechu. Zgodnie z zasadami savoir – vivre nie podajemy jako pierwsi ręki, ale gdy osoba rekrutująca wyciągnie do nas dłoń, pamiętamy o energicznym, zdecydowanym uścisku i kontakcie wzrokowym.

6. Ważne jest solidne przygotowanie się do spotkania. Przejrzyj jeszcze raz swoje dokumenty, dowiedz się jak najwięcej na temat firmy, stanowiska na które aplikujesz oraz zadań, jakie ewentualnie miałbyś realizować.

7. Przygotuj sobie notatnik i przybory do pisania – warto zanotować najważniejsze informacje.

KROK  II …

10 PRZYKAZAŃ, CZYLI CZEGO NIE POWINIENEŚ ROBIĆ PODCZAS ROZMOWY REKRUTACYJNEJ:

spóźniać się na rozmowę (jeśli z jakiś przyczyn zdarzy ci się to, postaraj się zawiadomić telefonicznie o kłopotach z dotarciem na miejsce, nie kłam, jeśli spóźnienie jest wynikiem Twojego niedbalstwa to zmień się a nie szukaj wytłumaczenia),

palić podczas rozmowy (nawet, jeśli rozmówca na to pozwoli),

siadać bez pozwolenia,

odpowiadać lakonicznie – „tak”/„nie”

krytykować byłego pracodawcy, kolegów z pracy,

kłócić się, udowadnianie na siłę własnych racji,

być zbytnio wesołym i rozluźnionym,

rozglądać się, rozkładać na krześle,

włączony i dzwoniący telefon

kłamać

KROK III …

TRUDNE PYTANIA ORAZ WSKAZÓWKI DO ODPOWIEDZI, CZYLI JAK NIE DAĆ SIĘ ZASKOCZYĆ…

1. Opisz swój największy sukces/ porażkę. Jak do nich doszło i jak Pan/ Pani z nich wybrnął.

Wskazówka: Odpowiedź na pytanie o sukces nie powinna stanowić problemu. Gorzej może być z odpowiedzią dotyczącą porażki. Pamiętaj, żeby mówić o niej w kontekście czegoś co możesz na pewno poprawić, lub już to zrobiłaś. Nie przyznawaj się do wielkich życiowych porażek.

2. Dlaczego powinniśmy Panią/ Pana zatrudnić?

Wskazówka: Wskaż swoje atuty, mocne strony, odwołaj się do doświadczenia na podobnym stanowisku, pochlebna anegdota na temat firmy nie zaszkodzi.

3. Czy uczestniczy Pan/ Pani w innych procesach rekrutacyjnych?

Wskazówka: Jako, że kłamstwo ma krótkie nogi, tu również staraj się być szczerym. Przyznanie się do uczestnictwa w innych procesach rekrutacyjnych, może działać na Twoją korzyść- pracodawca będzie musiał pospieszyć się z ewentualną decyzją o zatrudnieniu.

4. Ile chciałby/ chciałaby Pan/ Pani zarabiać?

Wskazówka: Przed rozmową zrób wywiad wśród znajomych, poczytaj ile zarabia osoba na danym stanowisku. Bądź asertywny, znaj swoją wartość. Jeżeli trudno podać konkretną sumę, zastosuj tzw. „widełki”, przedział wynagrodzenia.

5. Jakie są Pana/ Pani mocne strony, a nad czym można jeszcze popracować?

Wskazówka: Podobnie jak z pytaniem o sukces, wskazanie mocnych stron nie powinno stanowić problemu. Wskaż na wadę, jako na brak, nad którym można pracować.

6. Dlaczego chce Pan/ Pani zmienić swoją obecną pracę?

Wskazówka: Można wskazać na brak możliwości awansu czy wykonywanie prac rutynowych. Pamiętaj! Nie oczerniaj byłego pracodawcy czy też kolegów z pracy, nawet gdyby dotychczasowa współpraca nie układała się najlepiej.

7. Jak wyobraża Pan/ Pani sobie swój rozwój zawodowy w przeciągu 5-15 lat?

Wskazówka: Pytanie o przyszłość dotyczy przede wszystkim tego jak widzisz swoją ścieżkę kariery, w których obszarach chcesz się rozwijać, jakie masz cele, priorytety. Możesz odwołać się do sentencji: „wczoraj jest historią, jutro jest tajemnicą, dziś jest darem”. Interpretując te słowa podkreślamy ważność tego co było, to nasze doświadczenie, które wykorzystujemy w teraźniejszości, z myślą o naszej przyszłości, czyli jutrze, które chcemy by było jak najlepsze.

8. Co Pana/ Pani zdaniem jest ważne w pracy zespołowej/ indywidualnej?

Wskazówka: Jeżeli nie mamy preferencji, co do pracy indywidualnej czy grupowej, możemy odwołać się do przykładów z naszego doświadczenia, podkreślając sytuację pracy samodzielnej jak i w zespole.

9. Proszę podać przykład trudnej- stresującej sytuacji w Pana/ Pani pracy i jak ją Pan/ Pani rozwiązał.

Wskazówka: Pomyśl o sytuacji, w której, pomimo stresu, zareagowałeś właściwie.

10. Proszę podać przykład, w którym asertywnie zareagował Pan/ Pani w sytuacji zawodowej

Wskazówka: Asertywność to umiejętność wyrażania opinii, odmawiania w sposób nieuległy i nieraniący innych, przyjmowania krytyki, ocen i pochwał, autentyczność, elastyczność zachowania. Pomyśl o sytuacji, w której wykazałeś się takimi cechami.

11. Dlaczego chce podjąć tą pracę i co wie o firmie?

Wskazówka: Pytanie, w którym powinniśmy wykazać się znajomością firmy, oferty na którą aplikujemy dodatkowo odwołując się do naszego doświadczenia jak i chęci rozwoju.

12. Co jest dla Pana/ Pani ważne w pracy?

Wskazówka: Odwołuj się do swoich priorytetów, dla jednej osoby może to być dobra komunikacja w firmie, atmosfera, a dla innej zarobki.

Pamiętaj!

Rozmowa rekrutacyjna ma służyć obu stronom – nie bój się zadawać pytań przyszłemu pracodawcy!

KROK IV …

Assessment Centre

Informacje na temat Assessment Centre  tutaj.

KROK V …

Development Centre

Informacje na temat Development Centre  na stronie tutaj.