Kierunki zamawiane

Automatyka i Robotyka

Opis

Roboty, pracownicy przyszłości. Dzięki dynamicznemu rozwojowi dziedzin takich jak informatyka, inżynieria materiałowa czy mikroelektronika, automatyka i robotyka zyskuje dziś niesamowity potencjał, który dopiero uczymy się wykorzystywać. Dyscyplina ta zajmuje się zarówno teorią, jak i konstruowaniem urządzeń funkcjonujących przy znikomym udziale człowieka, lub całkowicie od niego niezależnie. Rozwiązania technologiczne z zakresu Automatyki i Robotyki wykorzystywane są dziś w praktycznie każdej branży – od komunikacji, medycyny i energetyki, przez produkcję przemysłową, po rolnictwo, motoryzację, wojsko i inne. Wkrótce robotów będzie jeszcze więcej: poprowadzą nasze samochody, wyjdą z psem na spacer, pomogą starszym osobom w codziennych czynnościach. Roboty będą również coraz silniej zintegrowane z sieciami komputerowymi, czy to wewnętrznymi, czy z Internetem. Pozostaje mieć nadzieję, że maszyny nie postanowią któregoś dnia zastrajkować, domagając się większych przydziałów prądu czy oleju.

Wkrótce inteligentne, niezależne roboty staną się integralną częścią naszej codzienności. Ich twórcami będą dzisiejsi studenci Automatyki i robotyki.

Biotechnologia

Opis

Inżynieria życia. Biotechnologia uczy nas maksymalnie wykorzystywać potencjał organizmów żywych. W połączeniu z nowoczesnymi technologiami otrzymujemy niezwykle potężne narzędzia, które mogą zmienić oblicze świata. Albo pomóc wyhodować rolnikom truskawki wielkości arbuzów.

Na dziś dzień biotechnologia wykorzystywana jest aktywnie w czterech podstawowych obszarach: medycynie, przemyśle, ochronie środowiska i rolnictwie. Nowe, skuteczniejsze lekarstwa, lepsza diagnostyka, mniejsza ilość odpadów toksycznych, mniejsze zużycie materiałów przemysłowych, redukcja kosztów i nakładów energii, produkty biodegradowalne, brak wpływu na efekt cieplarniany – a to dopiero początek. Potencjał biotechnologii wciąż nie jest do końca zbadany, co daje wspaniałe możliwości do eksperymentowania – ta dziedzina wprost czeka, żeby ją stworzyć. Biotechnologia zajmuje się również pionierskimi formami terapii genowej przeciwko rakowi czy AIDS. Być może w niedalekiej przyszłości uda się w końcu te nieuleczalne choroby pokonać. Warto zauważyć, iż racji ingerencji w podstawowe struktury życia organicznego, od absolwentów biotechnologii wymaga się wysokich standardów etycznych.

Budownictwo

Opis

Zbuduj to! Nie, nie jako murarz, czy spawacz. Na placu budowy inni będą się do Ciebie zwracać „pani kierowniczko” lub „panie kierowniku”. I, być może, dostaniesz kask w wyjątkowym kolorze.

Na kierunku budownictwo dowiesz się jak zamienić ściernisko w San Francisco, czyli jak od zera stworzyć wspaniałą konstrukcję – budynek, most, drogę, tunel, wieżę czy szopkę na narzędzia. Dzięki dogłębnej wiedzy o właściwościach materiałów będziesz urzeczywistniać najbardziej śmiałe wizje architektoniczne. Jeśli masz naturę raczej niszczyciela niż twórcy, budownictwo jest również Twoim wymarzonym kierunkiem – tu nauczysz się jak rozebrać, wyburzyć czy wręcz wysadzić w powietrze (bezpiecznie) stare budowle. A później zamieścić filmik z wydarzenia na YouTube. Poznasz też dużo bardziej zaawansowane narzędzia komputerowe pomocne przy wszelkiego rodzaju pracach inżynieryjnych. Możesz zostać geodetą i przygotowywać innym inżynierom grunt pod ich plany. Na specjalizacji inżynieria komunikacyjna swoje tajemnice odsłonią przed Tobą prawne, matematyczne, fizyczne i społeczne aspekty transportu. Nauczysz się tu wreszcie prowadzić firmę budowlaną i kierować zespołami ludzkimi.

W większości nauk ścisłych nowe odkrycia wypierają stare. W budownictwie efekty Twojej pracy mogą przetrwać stulecia.

Chemia

Opis

Jeśli śledziłeś przygody niejakiego Pottera, z pewnością pamiętasz, jak dostać się do Pokoju Życzeń w Hogwarcie. Wystarczy przespacerować się wzdłuż pustej ściany, precyzyjnie wyobrażając sobie to, co chcesz ujrzeć za drzwiami, a Twoje życzenie staje się rzeczywistością. Podobnie jest z chemią. Limitem jest tylko Twoja fantazja.

A jest tu dla niej pole do popisu! To dzięki chemii możliwe jest istnienie struktur i substancji, które na co dzień ułatwiają życie milionom ludzi na świecie. Współczesna chemia nie zamyka się bowiem w dusznym laboratorium. Przeciwnie – koncentruje się wokół zagadnień związanych z człowiekiem i środowiskiem naturalnym. Badacze pracują nad rozwiązaniem i ulepszeniem istotnych kwestii dla farmacji, telekomunikacji, informatyki, kosmetologii i przemysłu energetycznego. Podczas kilku lat fascynujących studiów znajdziesz więc być może panaceum na raka, skonstruujesz silnik z naturalnych enzymów (lepiej jak u Lema) czy opracujesz recepturę molekularnych perfum, które uwiodą nawet najbardziej nieczułe z nosów.

Od czasów starożytności alchemicy poszukiwali substancji, która pozwoli im zmieniać metale nieszlachetne w szlachetne. Takim kamieniem filozoficznym jest dziś dla chemików recykling. To szansa na odzyskanie surowców wtórnych z odpadów i stworzenie z nich czegoś zupełnie nowego. Zużyte butelki po coli mogą zyskać drugie życie pod postacią paliwa do skutera. A stare skutery zmienią się w łyżki. Magia? Chemia!

Energetyka

Opis

Więcej mocy! Problemy związane z energetyką należą do największych wyzwań nadchodzących dekad. Rosnąca liczba ludności świata w połączeniu z malejącymi zasobami naturalnymi wymusza na nas szybki rozwój nowoczesnych technologii energetycznych. Niestety, pod tym względem wciąż tkwimy w XX wieku gdzie węgiel, gaz i ropa stanowią główne źródła energii. Dlatego też jednym z głównych zagadnień nowoczesnej energetyki są ekologiczne sposoby pozyskiwania energii. Słońce, woda, biomasa, wiatr – gdy tylko opracujemy metodę optymalnego wykorzystywania ich potencjału, cywilizacja wykona duży krok do przodu. Wreszcie będziemy mogli zjeść ciastko i mieć ciastko. Pomyśl teraz o swoim ulubionym ciastku. Fajnie, nie? Póki co musimy dbać jednak o jak najbardziej wydajne korzystanie z dostępnych zasobów. To również jest spore wyzwanie.

Praca w energetyce jest coraz bliżej związana z ochroną środowiska – świadomym i efektywnym wykorzystywaniem zasobów, perspektywicznym, bez „palenia za sobą mostów”. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, gminy zatrudniać będą musiały wkrótce ekspertów od energetyki, podobnie jak planujący nowe budynki inwestorzy. Energetycy mogą pracować również w szerokiej gamie innych branż: od inżynierii ruchu, przez (co oczywiste) gospodarkę energetyczną, po utylizację odpadów i jednostki naukowe.

Aha, rozszczepianie jąder atomowych w celu zasilenia czyjegoś budzika również mieści się w kompetencjach energetyka.

Fizyka/fizyka techniczna

Opis

Ach, fizyka. Jak to działa? Co? Wszystko! Tu możesz zrozumieć fundamentalne prawa rządzące wszechświatem, poznać jego strukturę i zachodzące w nim procesy. Umysły fizyków muszą być ostre niczym brzytwa. Nauczysz się racjonalnego i bezbłędnego rozumowania, niezbędnego przy opisywaniu rzeczywistości. Matematyka stanie się dla Ciebie językiem równie naturalnym co mowa potoczna. Być może któregoś dnia sformułujesz iluzoryczną, choć nie niemożliwą Teorię Wszystkiego, która pozwoli nam nie tylko zrozumieć każde występujące we wszechświecie zjawisko, ale również z góry przewidzieć efekt dowolnego eksperymentu. Fizyka może z zewnątrz wydawać się nudna – ale jeśli ktoś ma odpowiedzieć na pytanie „o co w tym wszystkim chodzi”, to będzie to właśnie fizyk.

Bardziej namacalną odmianą fizyki jest fizyka techniczna. Tu zrozumiesz, jak prawa fizyki przekładają się na praktyczne zastosowania w obszarze technologii oraz nauczysz się tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych. W dzisiejszych czasach stworzenie prawdziwie rewolucyjnego wynalazku wymaga głębokiej znajomości złożonych praw fizyki. Inżynieria kwantowa („Jestem inżynierem kwantowym” brzmi wprost genialnie), mikroelektronika, biotechnologia, nanotechnologia, wszystkie najbardziej zaawansowane dziedziny technologii potrzebują fizyków. Lasery, komputery, bajery. Wymyśl, zbuduj, obsługuj. Fizyka techniczna czeka.

Informatyka

Opis

Tak, jak wiek XX był wiekiem telewizji, tak wiek XXI będzie wiekiem komputerów. Już teraz są one obecne w większości aspektów naszego życia. Wkrótce, być może, obecne będą we wszystkich. To informatycy dzierżyć będą praktyczną władzę nad światem przyszłości. I nie ma w tym grama przesady. Warto jednak zauważyć, iż ogromne zapotrzebowanie na informatyków tworzy też sporą konkurencję. Dlatego informatyka musi być Twoją pasją, musisz dokształcać się na dodatkowych kursach, z książek, w praktyce i przez medytację. No dobrze, może przez medytację nie, ale rozumiesz o co chodzi.

Informatycy znajdą zatrudnienie w zasadzie wszędzie – dużo łatwiej, niż wymieniać dziedziny, w których komputerów się używa jest wymienić te, w których się nie używa. W dzisiejszych czasach nawet szewc potrzebuje internetowej wizytówki. Nie zaszkodzi przy niej szczypta grafiki komputerowej. Przyda mu się również baza danych a do obsługi tejże – napisany specjalnie dla szewca program. Każdą z tych rzeczy zajmie się absolwent informatyki – rzemieślnikowi pozostanie obsługa klientów.

Informatyka to nie tylko zarządzanie fizycznymi procesami za pomocą komputerów. To również przenoszenie coraz większego kawałka rzeczywistości do świata cyfrowego. Muzyka, fotografia, książki, komunikacja, gry, wszystko. Cywilizacja przyszłości funkcjonować będzie jednocześnie w świecie realnym i wirtualnym. Pracy dla informatyków nigdy nie zabraknie. Ich możliwości rozwoju są w zasadzie nieograniczone. To chyba najbardziej fascynujący aspekt tej branży – ciężko w tej chwili przewidzieć, jak będą wyglądały i funkcjonowały komputery za dziesięć lat. Właściwe pytanie brzmi: czy chcesz mieć na to wpływ?

Inżynieria materiałowa

Opis

Wytrzymałe niczym stal płótna o grubości mikrometra. Kamuflaż optyczny. Baterie pozwalające słuchać empetrójki przez miesiąc non-stop. Samoregenerujące się (niczym ludzka skóra) powłoki promów kosmicznych. Niezniszczalne, superlekkie kompozyty. Stuprocentowo plastyczne materiały, które pamiętają swój oryginalny kształt. Oto składniki, z których przyrządzić można ciasto XXII wieku. Zresztą, by nie szukać daleko: wpisz do google słowa „grafen” i polscy naukowcy”. Duma.

Inżynieria materiałowa to fascynująca, niezwykle dynamicznie rozwijająca się dziedzina. Dowiesz się tu jak projektować i wytwarzać materiały konstrukcyjne (z czegoś te kilometrowej wysokości wieżowce trzeba budować) oraz funkcjonalne (definiowane w skali makro). Otrzymasz narzędzia, które być może pewnego dnia pozwolą Ci na opracowanie wymarzonego, wręcz nierealnego materiału np. samocerujących się skarpetek czy ekranów dotykowych tak cienkich, tanich i ekologicznych, że, niczym gazety, będziemy codziennie kupować nowe. Od powierzchni aż do rdzenia. Materia nie będzie mieć przed Tobą tajemnic. Zdecydujesz, z czego zrobiony jest świat.

Wiedza inżynierów materiałowych będzie niezwykle cenna dla każdej innowacyjnej firmy, praktycznie niezależnie od branży. Absolwent tego kierunku znajdzie pracę w handlu, placówkach badawczych, transporcie, energetyce, szeroko pojętym przemyśle, firmach wytwórczych, ba, nawet we wzornictwie przemysłowym. Jak na wszystkich nowoczesnych kierunkach inżynierskich, dowie się też jak zarządzać zespołami ludzkimi, pozna podstawy prawa i bankowości. Pełna elastyczność. Niczym jeden z tych niesamowitych, supernowoczesnych materiałów.

Inżynieria środowiska

Opis

Ścieki w rzece. Toksyny w powietrzu. Zatruta ziemia. Wyschnięte morza. Bezpowrotnie zniszczone lasy. W wielu miejscach na świecie ten czarny scenariusz staje się rzeczywistością. Ale ale! Jest nadzieja! Nadzieja nazywa się inżynieria środowiska. „Inżynieria środowiska, miło mi”.

Dziedzina ta zajmuje się minimalizowaniem wpływu człowieka na środowisko naturalne. Działania inżynierskie wykonywane za pomocą środków tak technicznych jak i biologicznych mają na celu zachowanie stanu równowagi w przyrodzie i utrzymanie jej możliwości do samoregeneracji i samooczyszczania. W wypadku katastrof ekologicznych (np. po wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej) to właśnie inżynierowie środowiskowi grają pierwsze skrzypce. I drugie i trzecie też. Inżynierowie środowiskowi operują w zróżnicowanych otoczeniach – od wsi po miasta, od monitorowania stanu ogromnych połaci terenu po mikroskalę pojedynczych budynków. Wychodząc z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, absolwenci tego kierunku opracowywać będą również metody optymalnego wykorzystywania zasobów i minimalizacji ilości odpadów.

Inżynierowie środowiskowi znajdą zatrudnienie w wielu branżach: budownictwie, rolnictwie, przemyśle, energetyce, gazownictwie i innych. Wszędzie zrobią coś dobrego. Przyroda dziękuje inżynierom środowiskowym!

Matematyka

Opis

Nanotechnologia, algorytmika, inżynieria genetyczna – w porównaniu z nazwami najnowszych gałęzi nauki matematyka brzmi raczej jak poczciwa staruszka. Nic bardziej mylnego. Matematyka to prawdziwe cudowne, wiecznie młode dziecko. Stoi za wszystkimi wymienionymi wyżej dziedzinami, dostarczając uniwersalnego języka liczb i niezbędnych narzędzi, które pozwalają im opisywać, mierzyć i przekształcać rzeczywistość. I tak od tysięcy lat.

To dzięki matematykom i ich rachunkom wiemy, jak stworzyć grafikę trójwymiarową, skonstruować wieżowiec, który nie ma prawa się zawalić podczas trzęsienia ziemi czy oszacować prawdopodobieństwo wygranej w totka czy na giełdzie (różnica niewielka). Matematycy i ekonomiści są w czołówce najlepiej zarabiających zawodów świata. Pracodawcy cenią bowiem ich inteligencję i umiejętność analitycznego myślenia.

Na studiach nauczysz się, jak wykorzystać matematykę w sektorze ubezpieczeniowym, informatyce, finansach, konsultingu i statystyce. W wolnym czasie – dzięki naniesieniu na wykres wszystkich elementów wielomianu o współczynnikach z określonego zakresu i pomnożeniu ich przez Tobie tylko znany iloraz – stworzysz byt równoległy do świata braci Wachowskich. A potem? Kto wie, może to właśnie Ty wpadniesz na genialne równanie, które otworzy ludzkości drogę do podboju odległych galaktyk?

Mechanika i budowa maszyn

Opis

Wyobraź sobie świat bez maszyn. To proste: wystarczy przypomnieć sobie cywilizację na początku osiemnastego wieku. Bryczki. Żagle. Kamień i drewno. Deski kreślarskie. Gołębie pocztowe. Rękodzieło. W skrócie: muzeum. Brakowało tylko flanelowych kapci.

Dziś bez maszyn nie funkcjonowałaby żadna z gałęzi przemysłu. Są one współczesnym odpowiednikiem starożytnego dłuta i młotka: narzędziami, przy pomocy których tworzymy otaczający nas świat. Coraz bardziej skomplikowane i wydajne maszyny pozwalają nam na coraz śmielsze przedsięwzięcia. Mechanika nie jest już straszakiem, którego babcie używały na wnuczkach: „jak nie będziesz się uczyć to skończysz naprawiając samochody!”. Dziś mechanicy są bardzo wszechstronnie wykształconymi ludźmi, potrafiącymi analizować i zarządzać zaawansowanymi technologiami w szerokiej gamie kontekstów: społecznych, ekologicznych, ekonomicznych, technicznych. Wszystko to (plus zajęcia z przedsiębiorczości) predestynuje ich również to prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Absolwenci mechaniki i budowy maszyn działają na styku z wieloma ekscytującymi dziedzinami: cybernetyką, inżynierią materiałową, informatyką, elektroniką i innymi. Ostatnią rzeczą, którą można powiedzieć o mechanice i budowie maszyn, jest nazwanie jej dziedziną hermetyczną.

Lotniskowce, tankowce, linie produkcyjne, supernowoczesne układy mechaniczne, samoloty, elementy konstrukcyjne dla praktycznie każdej branży: to wszystko w dużej mierze zasługi mechaników. Ten kierunek po prostu trybi.

Mechatronika

Opis

Jakiego tronika? Mechatronika to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi techniki i nauki. Swoją siłę czerpie z interdyscyplinarności. Korzysta z osiągnięć spokrewnionych dziedzin: mechaniki, informatyki, elektroniki, automatyki i robotyki, optyki, inżynierii materiałowej i innych. Podstawowym zastosowaniem mechatroniki jest integracja wspomnianych dziedzin i wykorzystanie ich w obszarze projektowania i wytwarzania produktów. Dzięki wysiłkowi mechatroników mogą działać one lepiej i sprawniej. Mowa tu o bardzo szerokiej gamie projektów: od łazików marsjańskich, przez fabryczne linie produkcyjne i hybrydowe silniki samochodowe po przedmioty domowego użytku: aparaty fotograficzne z autofokusem, twarde dyski czy odtwarzacze CD. Mechatronika to dziedzina niezwykle innowacyjna, a wraz ze wzrostem liczby skomplikowanych urządzeń w życiu codziennym człowieka, zadań dla mechatroników będzie przybywało.

W ciągu ostatnich kilku lat niezwykle popularna stała się biomechatronika, wykorzystująca naszą wiedzę o organizmach żywych do projektowania wszelkiego rodzaju maszyn. Tak powstały wspomagające niepełnosprawnych egzoszkielety czy supernowoczesne protezy zintegrowane z systemem nerwowym człowieka. Innym dynamicznym kierunkiem rozwoju mechatroniki, o którym mogliście słyszeć, jest mikromechatronika, czyli projektowanie i produkcja maszyn tak małych, iż często trudno dostrzec je gołym okiem. Przykładowo: Nanoroboty przeszukujące ludzkie ciało w poszukiwaniu chorych komórek i leczące je precyzyjną aplikacją lekarstwa. Magia XXI wieku.

Ochrona środowiska

Opis

Zawsze zgniatasz butelki przed wyrzuceniem? Lubisz wiązać ze sobą pozornie niepowiązane fakty i wyciągać z nich wnioski, które mają moc zmieniania świata na lepsze? Ochrona środowiska to kierunek stworzony dla Ciebie. Tu wyprzedzisz swoje czasy i poczekasz, aż Cię dogonią, żeby powitać je radosnym „wszystko gotowe na wasze przybycie”.

Do niedawna przemysł mógł funkcjonować bez szczególnego myślenia o ochronie środowiska naturalnego. Dziś postęp technologiczny i rozwój gospodarki nierozerwalnie łączy się z traktowaniem przyrody z coraz większą uwagą. Taka postawa jest priorytetem z skali zarówno lokalnej, jak globalnej. Kto nie ma świadomości proekologicznej, jest po prostu passé.

Na studiach zgłębisz ogół nauk matematycznych i przyrodniczych, dowiesz się także, jak najskuteczniej niwelować zagrożenia dla środowiska naturalnego. W zależności od tego, czy wybierzesz ochronę środowiska na uniwersytecie czy jednej z politechnik, będziesz uczył się, jak pozyskać środki na działalność proekologiczną albo jak gospodarować zielenią i zbiornikami wodnymi w miejskich aglomeracjach. Perspektywa przyszłości jest jeszcze bardziej elektryzująca.

Coraz więcej firm i urzędów inwestuje w ekologiczne materiały produkcyjne i szuka możliwości wykorzystania unijnych środków na budowę filtrów, oczyszczalni czy wodociągów. Wybacz, ale na nudę czy brak zatrudnienia nie masz raczej co liczyć.

Wzornictwo

Opis

Wzornictwo jest niczym brzydkie kaczątko pośród konkretnych, inżynierskich kierunków. Z początku słabsze, trudniejsze do uchwycenia i zdefiniowania, z czasem wyrasta na niemniej istotną, a na pewno najpiękniejszą ze wszystkich opisywanych tu dziedzin. W dużym skrócie zajmuje się ona tworzeniem realnego produktu, przekładaniem pomysłu i pożądanego zastosowania na fizyczny przedmiot. Treść zawsze wymaga formy – a o tej decydują właśnie absolwenci wzornictwa przemysłowego. Każda rzecz, począwszy od logo firmy, przez widelec, telefon komórkowy, aż po meble czy małą architekturę miejską potrzebuje przemyślanego, wygodnego i funkcjonalnego kształtu. „Design jest wszystkim. Wszystkim!” – mawiał Paul Rand, autor min. logo IBM. Trudno się z nim nie zgodzić. Rozejrzyj się. O formie wszystkich przedmiotów, które widzisz zadecydowali absolwenci wzornictwa.

Wzornictwu przemysłowemu niewątpliwie najbliżej jest do kierunków humanistycznych i artystycznych, choć wymaga ono również solidnej wiedzy technicznej. Właśnie z powodu tego rozdarcia, wzornictwo w najróżniejszych odmianach można znaleźć zarówno w ofertach ASP, jak i politechnik. Poznasz tu podstawy psychologii, sztuki, filozofii, socjologii i estetyki. W tym samym czasie nauczysz się właściwości materiałów, rysunku technicznego, podstaw mechaniki i konstrukcji maszyn, pracy z komputerowymi narzędziami projektowymi. Szeroka, prawdziwie interdyscyplinarna wiedza pozwoli Ci polepszać jakość życia ludzi na całym świecie – od suchych sawann Afryki po marmurowe apartamenty na Manhattanie.

[Źródło: http://studianaprzyszlosc.pl ]