Dokładnie 10 lat temu Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego po raz pierwszy wziął udział w ogólnopolskiej Nocy Biologów. Pracownicy i studenci Wydziału byli zaskoczeni tym, że tak wielu łodzian interesuje się naukami przyrodniczymi. Dzieci, młodzież i ich rodzicie przekonali się, że naukowcy otwarcie i z pasją potrafią w przystępny sposób przedstawiać to, czym zajmują się na UŁ. Od tego momentu Noc Biologów na stałe zagościła w kalendarzu wydarzeń. „Bioróżnorodność biologiczna – od genu po ekosystem” to hasło tegorocznej edycji, która odbędzie się 14 stycznia (piątek) 2022 r. na platformie Teams, w godzinach 17.00-20.00.

Pomimo formuły online, naukowcy zadbali o to, żebyśmy mogli spędzić czas aktywnie. W programie znajdziemy głównie warsztaty, pokazy oraz interaktywne prelekcje, a także konkurs z upominkami. Czego możemy się spodziewać?

Spróbujemy odpowiedzieć na nurtujące pytanie – kim byliśmy i dokąd zmierzamy? Aby to zrobić, cofniemy się w odległą przeszłość i poznamy zwyczaje, warunki życia i wpływ środowiska na naszych przodków.

Będzie także szansa, by przetestować bystrość swojego wzroku i „zobaczyć niewidzialne”. To okazja by dostrzec np. malutkie bakterie zamieszkujące naszą jamę ustną czy te, znajdujące się na naszych smartfonach i komputerach. Zostaniemy także zaproszeni na fascynujący pokaz morskich bakterii świecących w ciemności niezwykłym, fosforyzującym światłem.

Co znajduje się na naszych talerzach? Posłużymy się najnowszymi technikami XXI w. opartymi na sekwencjonowaniu DNA, by przy wsparciu naukowców dowiedzieć się, jakie gatunki roślin i zwierząt zjadamy na co dzień.

Przyjrzymy się „największym oszustom” wśród roślin, czyli storczykom. Czego jeszcze możemy nauczyć się od tych odznaczających się bogactwem barw, kształtów i zapachów roślin?

Czeka nas także wyprawa w regiony polarne. To lodowe pustynie czy może krainy bogate w niezwykłe formy życia? Czym różni się Arktyka od Antarktyki? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, poznamy 14 stycznia.

To tylko niektóre z propozycji, które przygotował dla nas Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Cały program tegorocznej edycji oraz linki do zaproponowanych wydarzeń organizowanych na Uniwersytecie Łódzkim można znaleźć na stronie Nocy Biologów, czy stronie Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ  oraz na profilu wydziału.

Uwaga: zapisy przyjmujemy wyłącznie na podane w programie adresy e-mail.

Materiał: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ 
Redakcja: Centrum Promocji UŁ