Do symbolicznego rejsu główną ulicą miasta zostali zaproszeni dzieci i młodzież pod opieką osób dorosłych. Poprzez spotkania z postaciami związanymi z Łodzią zagłębili się w łódzką architekturę i włókienniczy rozwój miasta. Przed wypłynięciem każda z grup wykonała własną łódź, z którą po wyruszeniu w podróż w czasie i przestrzeni dopływali do kolejnych portów. W drodze przystawali, rozglądali się, szukali odpowiedzi na postawione pytania przybliżające ich do pasażerów. Tworzyli własne mapy, dokumentujące „rejs” i przedstawiające ulicę Piotrkowską widzianą ich oczami. Uzupełniali je opisami, rysunkami i swoimi spostrzeżeniami. Rozwijali wyobraźnie dostrzegając miejsca, obok których na co dzień przechodzili. Gra nie posiadała ściśle określonych ram czasowych, co dawało uczestnikom swobodę i nie wprowadzało współzawodnictwa. Tu nie było przegranych. Każdy z uczestników miał możliwość bliższego poznania południowego fragmentu ul. Piotrkowskiej. Już w trakcie zabawy pojawiały się pytania, czy jeszcze w tym roku odbędzie się następna gra, ukazująca dalszy odcinek ulicy. Po tak długiej podróży uczestnikom należał się zasłużony odpoczynek. Ten miał miejsce w Parku Klepacza, gdzie nastąpiło rozdanie upominków dla wszystkich uczestników i wyłonienie najciekawszych map z przepłyniętej podróży. Wskazanie najbardziej interesującej mapy okazało się dla komisji zadaniem niewykonalnym. Dlatego też nagrody specjalne zostały przekazane dla wszystkich grup.
Warto dodać, że gra miała charakter edukacyjny. Pokazanie mieszkańcom krajobrazu kulturowego południowego odcinka głównej ulicy miasta, miało na celu zwiększenie świadomości i zachęcenie do dalszego poznawania mniej znanych przestrzeni. Zagłębienie się w minione czasy przybliżyło uczestników do włókienniczego charakteru Łodzi, jej przeszłości, architektury i dawnych mieszkańców.
Projekt pt.: „Piotrkowską Łódź płynie” to symboliczny rejs główną ulica miasta umożliwiający spotkanie z poszczególnymi postaciami związanymi z miastem – m. in. Steinertami, ks. Skorupką, Geyerami, Reymontem, św. Siostrą Faustyną. Ich życie będzie stanowiło przyczynek do rozważań nad przeszłością Łodzi. Przez pryzmat ludzkich historii zagłębimy się w łódzką architekturę i włókienniczy rozwój miasta.
Data wypłynięcia w rejs: 14.09.2013
Trasa do przepłynięcia:
Start – Pl. Niepodległości godz. 10:00
Meta – Pl. Jana Pawła II
Przewidywany czas rejsu – 2 godziny
Długość trasy: ok. 1,5 km.
Po pełnej wrażeń podróży w czasie i przestrzeni na uczestników będzie czekał poczęstunek i po krótkim odpoczynku dalsze atrakcje.
W harmonogramie podróży przewidziano poczęstunek, atrakcje i nagrody!!!
Zapraszamy dzieci i młodzież pochodzących z miasta Łodzi.
W „rejsie” będzie mogło wziąć udział maksymalnie 30 uczestników – w jednej grupie może znaleźć się maksymalnie 5 osób, minimalnie 3 osoby, w tym jedna osoba dorosła (opiekun).
Każda z grup musi się zarejestrować przed podróżą w terminie do 11.09.2013.
Zgłoszenia przyjmowane będą drogą mailową pod adresem – rejslodz@gmail.com.
Niezbędny ekwipunek – chęć poznania, pozytywne nastawienie i uśmiech.
Udział jest bezpłatny.