Więcej kasy z Unii. 58 mln zł na firmy i szkolenia12.02.2013

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przyznało województwu łódzkiemu dodatkowe 58 mln zł. Pieniądze pójdą na rozwój przedsiębiorczości, zakładanie nowych firm i szkolenia dla pracowników.

Tę informację w urzędzie marszałkowskim przyjęto z dużą radością. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przyznało województwu łódzkiemu dodatkowe 58 mln zł na Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

To znaczy, że w tym roku do wydania na POKL jest łącznie blisko 110 mln zł. Pieniądze pójdą m.in. na rozwój przedsiębiorczości, zakładanie nowych firm, szkolenia dla pracowników i staże. Ponadto urząd szykuje 128 mln zł na Rozwój Obszarów Wiejskich.

- Mimo że kończy się obecny okres programowania, mamy jeszcze propozycje funduszy unijnych do wykorzystania, pochodzących głównie z Krajowej Rezerwy Wykonania. To pula pieniędzy przeznaczonych dla regionów, które skutecznie wydatkowały dotychczas przyznane pieniądze – tłumaczy Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Marszałek spodziewa się również, że do budżetu spłyną nadwyżki z rozliczenia zadań, których realizacja jest już na ukończeniu. Będzie można je przeznaczyć dla tych, którzy oczekują na listach rezerwowych.

Po pieniądze unijne będzie można także sięgnąć, biorąc udział m.in. w konkursach organizowanych przez Centrum Obsługi Przedsiębiorców. Ma ono do dyspozycji blisko 120 mln zł, które zostaną przeznaczone głównie na współpracę biznesu z nauką, ale również na promocję marek i produktów regionalnych, rozwój innowacyjności w przedsiębiorstwach, rozwój otoczenia biznesu. Planowane są cztery konkursy, wszystkie jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Łódzkiego pieniądze praktycznie już się skończyły. - Nie oznacza to, że do regionu nie będą napływać fundusze. Dotąd rozliczonych zostało nieco ponad połowa zakontraktowanych środków. Reszta w ramach rozliczania inwestycji będzie spływać do ich realizatorów – dodaje marszałek.

Po unijne pieniądze firmy i instytucje mogą zgłaszać się także do Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. W tym roku odbędą się konkursy na projekty wspierające ochronę własności intelektualnej (np. na patentowanie pomysłów), udział firm z regionu w targach, zakładanie firm internetowych i tworzenie elektronicznych platform wymiany informacji między przedsiębiorstwami.

Około 40 mln zł ŁARR ma do zagospodarowania w tzw. instrumentach zwrotnych. Chodzi m.in. o pożyczki i poręczenia kredytów dla firm. - Oferujemy je na bardzo korzystnych warunkach. Na przykład można dostać pożyczkę oprocentowaną nawet na zaledwie 2 proc. rocznie – zachęca Przemysław Andrzejak, prezes ŁARR.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

Martyna Borkowska dzięki unijnemu dofinansowaniu założyła własną firmę BlueBrick (Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta)

Martyna Borkowska była stypendystką programu Młodzi w Łodzi (Fundator firma Infosys) w roku akademickim 2011/2012.

Wesołych Świąt!

18.04.2014

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, radosnego wiosennego nastroju oraz mokrego Dyngusa życzy wszystkim zespół Młodzi w Łodzi! więcej »

filtruj

usuń filtrowanie

042 magazine Echo Miasta Eska Gazeta Wyborcza Polska The Times Dziennik Łódzki Radio Łódź Studenckie Radio ŻAK Politechniki Łódzkiej TOYA TVP ŁÓDŹ